HISTORIA OSP BĘDZINO

Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Będzinie sięga roku 1947. Założycielami OSP byli: Bolesław Woźnicki, który jednocześnie zajmował stanowisko pierwszego prezesa oraz Franciszek Gęborowski- Komendant i Piotr Golusiński- skarbnik. Członkami OSP byli wówczas wszyscy mężczyźni zamieszkujący Będzino. Na wyposażeniu jednostki znajdowały się: pompa ręczna konna, lemiesz i młotek (służące do obwieszczania alarmu). Ochotnicy mieli już swoja pierwszą remizę w której znajdował się też areszt. W 1951 roku odbyły się pierwsze zawody pożarnicze na szczeblu gminnym a sekcja OSP Będzino zajęła 1 miejsce. W 1956 roku strażacy otrzymali wóz konny i ręczną syrenę alarmową. W latach 60 remizę przeniesiono na miejsce obecnego przedszkola, gdzie wcześniej znajdował się magazyn nawozów. Ochotnicy posiadali już samochód- STAR 20 oraz motopompę. Pod koniec lat 60 zastąpiono go specjalistycznym STARem 21. W 1972 roku poraz kolejny przeniesiono remizę strażacką, tym razem do wyremontowanego budynku po starej kuźni, gdzie OSP Będzino ma swoją siedzibę do dnia dzisiejszego. Jednostka posiadała na stanie już dwa samochody średni i lekki. Wyposażenie wzbogaciło się także w elektryczną syrenę, która służy strażakom i mieszkańcom do dziś. W 1985 roku OSP Będzino otrzymała samochód gaśniczy STAR 244 z zbiornikiem wodnym o pojemności 2500 l i motopompą PO5 z rozruchem elektrycznym. Należy tutaj wspomnieć, że STAR 244 służył strażakom niezawodnie do początku 2012 r. Niestety podczas jednej z akcji uległ uszkodzeniu już 27 letni silnik. W 2002 roku członkowie OSP podjęli uchwałę o zrzeczeniu się ekwiwalentu za akcje ratowniczo-gaśnicze i za pieniądze zarobione w ten sposób kupili VW Bus, który zastąpił wysłużonego żuka GLM. W 2007 roku OSP podjęło chwałę o dążeniu jednostki do włączenia do KSRG. W związku z tym należało doposażyć OSP w profesjonalny sprzęt i pojazdy aby spełnić wymagania stawiane jednostkom pretendującym do włączenia do KSRG. Potrzebny był zakup m.in : Torby medycznej PSP-R1, aparatów powietrznych, hydraulicznego zestawu ratownictwa technicznego a także co najmniej średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. I tam w 2009 roku zakupiono od OSP POLANÓW ciężki samochód pożarniczy JELCZ 004 GCBA 6/32 i tym samym podpisano pierwsze porozumienie o włączeniu do KSRG niestety z nieudanym skutkiem. W kwietniu 2010 podpisano kolejne porozumienie które także zostało odrzucone. Dopiero trzecie porozumienie podpisane w listopadzie 2010 zaskutkowało włączeniem OSP Będzino do KSRG. W obecnym roku w związku z awaria samochodu STAR 244 GBM 2,5/8 podpisano porozumie z jednostkom OSP Dobrzyca o użyczeniu samochodu STAR 200 GBA 2,5/16. I tak na dzień dzisiejszy OSP Będzino posiada trzy samochody pożarnicze: GBA 2,5/16, GCBA 6/32, SLKw BUS. Tabor jednostki jest znacznie wysłużony i przestarzały dlatego należy dążyć do jak najszybciej wymiany aby móc skutecznie i efektywnie nieść pomoc.

Jednostka OSP Będzino uczestniczy średnio w ciągu roku w ok 40 zdarzeniach na terenie Gminy Będzino oraz powiatu koszalińskiego. Rekordowym pod względem wyjazdów do zdarzeń był rok 2010 gdzie jednostka odnotowała 65 wyjazdów. Obecnie jednostka OSP Będzino zrzesza w swoich szeregach 32 czynnych członków z czego 25 stanowi Jednostkę Operacyjno-Techniczną, która jest wyszkolona, przebadana i ubezpieczona do uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Będzinie to nie tylko remiza, samochody, sprzęt i ludzie służący pomocą przy zdarzeniach. To także liczna działalność statutowa. Przy OSP w Będzinie powołana jest Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Pierwsze ślady MDP w OSP w Będzinie sięgają 1974 roku kiedy to została powołana pierwsza MDP. Członkowie OSP Będzino i MDP wielokrotnie uczestniczyli i uczestniczą w zawodach sportowo-pożarniczych. Obecnie męska drużyna OSP Będzino jest mistrzem powiatu koszalińskiego, tytuł ten obroniła w 2011 na zawodach pożarniczych w Biesiekierzu. Wielokrotnie reprezentowała Powiat koszaliński i KM PSP w Koszalinie na zawodach wojewódzkich, m.in. w Gryfinie w 2006 gdzie zajęła 9 miejsce, a także podczas ostatnich zawodów wojewódzkich w Reczu w 2010 roku gdzie zajęła 11 miejsce. MDP OSP Będzino jest aktualnym mistrzem Gminy Będzino w zawodach sportowo-pożarniczych. Przy OSP utworzona została drużyna siatkarska chłopców do 18 lat i mężczyzn. Drużyny te reprezentują Gminę Będzino na corocznych zawodach siatkarskich w Polanowie. Rokrocznie zajmując jedne z pierwszych miejsc. W 2012 roku męska drużyna siatkarska zajęła 2 miejsce ulegając tylko gospodarzom.

OSP Będzino włącza się czynnie także w prace na rzecz miejscowości Będzino a także Gminy Będzino, niejednokrotnie pomagając w organizacji różnych uroczystości. Praktycznie żadne kościelne święto w kościele parafialnym w Łeknie nie może odbyć się bez obecności strażaków i ich pocztu sztandarowego. Właśnie te wszystkie działania społeczne i ratunkowo-gaśnicze są doceniane przez społeczeństwo, władze Gminy Będzino, Powiatu koszalińskiego, oraz licznych przyjaciół i sponsorów. Rok 1998 był bardzo szczególnym dla wszystkich członków OSP Będzino oraz społeczności Będzina to w tym roku, podczas obchodów 50-lecia OSP w Będzinie został nadany sztandar dla jednostki OSP w Będzinie, który strażacy dumnie reprezentują podczas wszelakich uroczystości strażackich, narodowych i kościelnych. Kolejną ważną datą w historii OSP Będzino jest dzień 9.04.2011 r. właśnie tego dnia odbyło się uroczyste włączenie OSP Będzino do KSRG. Uroczystość tą uświetnili swoja obecnością nie tylko władze szczebla gminnego, powiatowego ale także krajowego, z Zastępcą Komendanta Głównego PSP i Vice Ministrem MSWIA na czele. Takich osobistości i takie doniosłego święta w Będzinie a może nawet w całej gminie Będzinie jeszcze nie było.

Włączenie OSP Będzino do KSRG, nie może i nie spowalnia rozwoju jednostki. Obecnie jednostka jest w trakcie rozbudowy remizy. Miedzy innymi dzięki staraniom władz Gminy Będzino udało się pozyskać środki unijne na budowę pierwszej części remizy, która może już do końca tego roku będzie oddana do użytku. Na rok 2013 zaplanowany jest drugi etap rozbudowy i może uda się skompletować środki pieniężne na zakup, długo wyczekiwanego nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z napędem 4x4. Ale to już zależy od przychylności i możliwości finansowych władz Gminy Będzino bez których funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych jest niemożliwe. Tak więc dziękujemy i mamy nadzieję, że nasza współpraca nadal będzie wyglądała tak, jak do tej pory

Dołącz do nas
Google+