OSP Szczecin GP-R
Rektor chwali akcję w akademiku

Rektor chwali akcję w akademiku

Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie podczas uroczystego spotkania w dniu 22 marca 2013 r. pochwalił studentów: Kacpra Rekowskiego i Mateusza Bogdańskiego za wzorową postawę i zaangażowanie w prowadzenie akcji ewakuacyjnej w jednym z uczelnianych akademików. Wyróżnieni studenci to ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej "Szczecin".

Wtorkowy wieczór 19 marca nie zapowiadał się inaczej, niż inne wieczory w akademiku. Tym razem jednak spokojny rytm codziennej pracy, nauki, odpoczynku i towarzyskich spotkań przerwał alarm pożarowy w jednym z akademików Akademii Morskiej w Szczecinie.

Takim zjawiskom często towarzyszy bagatelizowanie zagrożenia, chaos, brak informacji, ludzie często nie potrafią zachować się w sposób właściwy, nawet gdy sytuacja przybiera charakter bardziej realnego zagrożenia. Ewakuacja akademika, który umiejscowiony jest w budynku wielokondygnacyjnym (wieżowcu), zamieszkanym przez kilkuset studentów nie jest sprawą prostą, zwłaszcza, że studenci to dość "trudna materia", niechętnie poddająca się ćwiczeniom z tego zakresu.

Kacper Rekowski i Mateusz Bogdański, studenci Akademii Morskiej, zarazem ratownicy Ochotniczej Straży Pożarnej "Szczecin" nie czekali na wytyczne administracji budynków, po prostu w trybie natychmiastowym wspomogli przeprowadzenie ewakuacji i poszukiwania zagrożenia pożarowego. Po zlokalizowaniu uszkodzonej celowo szybki we włączniku alarmowym, pomogli w przywróceniu instalacji do właściwej sprawności i stanu spokoju w akademickich mieszkaniach. Ratownikom za olbrzymią pomoc podziękowali pracownicy administracji akademików, zaś w dniu dzisiejszym gratulacje złożył im osobiście Rektor Akademii Morskiej.

W imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej "Szczecin" Prezes Mariusz Cyrulewski wyraził zadowolenie i dumę z postawy, jaką wykazali się Kacper i Mateusz, przyłączając się tym samym do gratulacji Pana Rektora.

Jak podkreśłił Mariusz Cyrulewski - prezes jednostki: działalność w OSP Szczecin przyczynia się w znaczący sposób do kształtowania właściwych postaw obywatelskich, które w sytuacjach nadzwyczajnych będą stanowiły oparcie dla innych, wskazówkę dla słabszych i pomocną dłoń dla potrzebujących.

Dzięki takiej postawie można spokojnie liczyć na pomoc strażaków, jako silnych, zdeterminowanych, niezawodnych i sprawdzonych partnerów, którzy pomogą w każdej sytuacji, kiedy będą potrzebni.

Kacper Rekowski jest ratownikiem OSP "Szczecin" od 3 lat, pochodzi z Torunia. Interesuje się problematyką ratownictwa w szerokim wymiarze, a także wojskowością. Jest płetwonurkiem. Studiuje na kierunku ratownictwo morskie.

Mateusz Bogdański obecnie jest kandydatem na ratownika w OSP "Szczecin", pochodzi ze Żnina. Jego zainteresowania w sposób szczególny łączą się z zainteresowaniami Kacpra, także studiuje ratownictwo morskie.

Dołącz do nas
Google+