Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Górowie Iławeckim.

Jednostka została założona w 1889 roku.

Rozkazem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w roku 1995 Jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

Od roku 1996 wraz z Urzędem Miasta OSP organizuje turniej wiedzy pożarniczej pod hasłem MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM.

Delegacja górowskiej OSP dwukrotnie gościła w Niemczech spotykając się ze strażakami z partnerskiego powiatu Verden.

W roku 2000 w 111 rocznicę powstania mieszkańcy miasta ufundowali sztandar, który został odznaczony ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU - najwyższym odznaczeniem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

W lutym 2000 roku jako pierwsza podjęła działania ratownicze w czasie katastrofy tamy na zbiorniku w Górowie Iławeckim.

W ciągu ostatnich kilku lat jednostka wyposażana jest w coraz to nowocześniejszy sprzęt do ratowania życia i mienia Mieszkańców miasta i gminy Górowo Iławeckie. W ostatnim czasie zakupiono m.in. ratowniczy zestaw hydrauliczny LUKAS, wyposażono jednostkę w węże gaśnicze, prądownice, motopompy, aparaty powietrzne do oddychania, specjalną odzież, umundurowanie i wiele innego sprzętu. Strażacy wyremontowali remizę i zainstalowali system alarmowy połączony ze stacją całodobowego monitoringu.

W dniu 20 maja 2011 Jednostka OSP w Górowie Iławeckim wzbogaciła się o nowy wóz ratowniczo-gaśniczy w wersji uterenowionej marki Mercedes Atego 1429. Zabudowę specjalistyczną samochodu wykonała firma „BOCAR” z Korwinowa. Pojazd jest wyposażony m.in. w wydajną autopompę sterowaną procesorem pracującą w zakresie niskiego jak i wysokiego ciśnienia, maszt oświetleniowy wysuwany hydraulicznie, agregat prądotwórczy.

Strażacy stale podnoszą swe kwalifikacje i umiejętności szkoląc się na kursach ratownictwa medycznego, operatorów sprzętu, dowódców, trenując w komorze dymowej w ośrodku szkolenia PSP.

W corocznych przeglądach gotowości bojowej, na ponad dwadzieścia jednostek w powiecie zajmowała zawsze pierwsze lub drugie miejsce.

Strażacy uczestniczą ze swym sprzętem w wielu pracach na rzecz miasta, oraz, stanowią ważne ogniwo w systemie reagowania kryzysowego powiatu bartoszyckiego.

OSP Górowo Iławeckie czynnie uczestniczy w zabezpieczeniach wielu imprezach organizowanych na terenie miasta. Od kilkunastu lat bierzem coroczny udział w  DNIACH GÓROWA IŁAWECKIEGO, DNIACH RODZINY oraz Festiwalu Kultury Ukraińskiej EKOŁOMYJA.

Dołącz do nas
Google+