Cwiczenia z ewakuacji UM

Cwiczenia z ewakuacji UM

Miejskie ćwiczenia strażaków-ochotników

„Im więcej potu na ćwiczeniach – tym mniej krwi w boju” – to wojskowe motto znane jest również strażakom. W minionym tygodniu ochotnicy z wodzisławskich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych ćwiczyli na obiektach Urzędu Miasta przy ul. Bogumińskiej. Scenariusz ćwiczeń zakładał gaszenie pożaru urzędowych budynków, ewakuację uwięzionych i rannych osób oraz udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Z tego ostatniego punktu wzorowo wywiązali się nie tylko strażacy, ale również ratownicy firmy Firemed, którzy ramię w ramię ze strażakami ćwiczyli swoje umiejętności.

Na miejscu sprawną ewakuację koordynował sam prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca, a całością dowodził dh Henryk Rasek. Działaniom przyglądali się organizatorzy z Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Wodzisławiu: Komendant Mariusz Gałuszka oraz Prezes Jan Czyżak, a także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej.Podczas ewakuacji okazało się, że nie wszyscy pracownicy Urzędu mogą wydostać się z budynku drogami ewakuacyjnymi. Dwóm pracownikom drogę odcięło symulowane zadymienie i zmuszeni byli opuścić budynek poprzez drabinę ratowniczą Państwowej Straży Pożarnej. Wśród nich był Sekretarz Miasta Wojciech Mitko. Kilku innym nie udało się opuścić budynku o własnych siłach i pomocni okazali się strażacy wyposażeni z aparaty ochrony dróg oddechowych.

Ogólny czas trwania ewakuacji wraz z przeprowadzeniem akcji ratowniczo-gaśniczej wynosił 28 minut. W ćwiczenia udział wzięło 8 zastępów OSP Zawada, Jedłownik, Radlin II, Kokoszyce, Turzyczka, Marklowice, Głożyny, Biertułtowy, drabina SD-30 z Powiatowej PSP w Wodzisławiu oraz 2 zespoły ratownictwa medycznego z firmy FIREMED. Po zakończeniu ćwiczeń dokonano wspólnego podsumowania w remizie OSP Radlin II.

Dołącz do nas
Google+