OSP Wola
Straż ponad rzeczywistość ? Ponad to myślenie..

Straż ponad rzeczywistość ? Ponad to myślenie..

Podczas dzisiejszej akcji zostało zrobione pewne zdjęcie. Surowym okiem spoglądając na nie można wymienić cały teatr zdjęcia.

Wiemy, że jest noc - większość zdjęcia otaczają ciemności, widzimy ze ściana jakiegoś budynku została oświetlona bardzo mocno, widzimy drabinę opartą o tą ścianę, widzimy idącego strażaka niosącego w ręce latarkę z opuszczoną głową. Można się domyślić po zaniedbanym terenie przed budynkiem, że stracił on już dawno swoją wartość.

W sumie to było by normalne zdjęcie gdyby nie antysemicie napisy widniejące na jednej ze stron ściany, widać gwiazdę Dawida powieszoną na szubienicy, smutny widok…

Można by zapytać dlaczego wybraliśmy dzisiaj akurat te zdjęcie, dlaczego nosi tytuł - Straż ponad rzeczywistość ? Ponad to myślenie… Wiemy strażacy to my, zwykli ludzie - robimy zakupy, wyrzucamy śmieci, bawimy się z naszymi dziećmi do momentu gdy otrzymujemy alarm.

- Ubierając mundury to tak jakby stajemy się - nad otaczająca nas rzeczywistość - ludźmi niosącymi pomoc, nie zastanawiającymi się nad granicami jakie wyznaczają ludzkie ułomności. Tak jak przykład ze zdjęcia, nikt z nas nie postanawiał się co tam jest napisane, mieliśmy jeden cel - pomóc. Można by powiedzieć, haa śmieszne - pojechali tylko do naderwanej blachy, blachy która chwilę później zrobić komuś krzywdę, może nawet tej osobie którą napisała tą ułomność na tej ścianie. Mogłoby tak się stać, ale nie dla nas, my, Strażacy, ponad naszą ułomną rzeczywistość stajemy aby pomóc.

Ale czy w rzeczywistości tak naprawdę jest ? może jesteśmy tacy na co dzień - ludźmi pozbawionymi tej ułomności ?!

Dołącz do nas
Google+