Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pacierzowie.

 

Pożarnictwo na terenie wsi Pacierzów sięga początków lat 20. XX(dwudziestego) wieku. Wtedy to kilku mieszkańców, którzy mięli powołanie by pomagać innym chciało założyć Ochotniczą Straż Ogniową. I tak też się stało – w 1921 roku w Pacierzowie powstała pierwsza ochotnicza formacja straży pożarnej. Początki jak wszędzie były trudne. Remiza była drewniana, znajdowała się wówczas w centrum wsi, która powstała dzięki chojnym mieszkańcom którzy chętnie pomagali przy jej budowie i finansowaniu. Straż Ogniowa w Pacierzowie powstała jako jedna z pierwszych w gminie Kłomnice. Jednostka początkowo posiadała jedynie sikawke konną z pompą dwutłokową, wóz z beczką i kilka węży. Konie do zaprzęgu sikawki były wypożyczane od lokalnych gospodarzy, którzy też brali czynny udział w akcjach gaśniczych. Ochotnicy z Pacierzowa dzięki swojej prężności i profesjonalności byli jednymi z najlepszych w gminie. Z biegiem czasu nabierano coraz więcej doświadczenia, zyskiwano coraz więcej sprzętu, który był wykorzystywany podczas pożarów, czy klęsk żywiołowych.

W czasie II wojny światowej pacierzowscy druhowie brali udział w gaszeniu gościoła w Garnku i innych dużych akcjach m.in w Pławnie, Zawadzie, Teklinowie czy Zdrowej. Jednostka ciągle się rozwijała i pięła do góry. W 1957 r. ilość sprzętu była tak duża, że zaczęto myśleć o budowie nowej, większej strażnicy. Starania ówczesnego zarządu nie poszły na marne. Delegacje do urzędów, potencjalnych sponsorów, związków opłaciła się i uzyskano niezbędne fundusze na budowę budynku. Pieniądze pozyskane z m.in. Rady Narodowej, Powiatowego Związku Straży Pożarnych z Radomska i Gminy wykorzystano i budowę remizy zakończono w 1959 roku. Zaczęto urządzać zabawy dla mieszkańców, by choć w małym stopniu odwdzięczyć się za okazaną pomoc, która była niezbędna do dalszego funkcjonowania i rozwoju jednostki. W latach 60. Z Komendy Powiatowej Zawodowej Straży Pożarnej z Radomska otrzymano motopompę M400, a kilka lat później w 1973 roku zakupiono mocniejszą wersję – M800 wraz z kompletnym wyposażeniem. W latach 1973 – 1975 dobudowano garaż z myślą o staraniu się pozyskania samochodu pożarniczego. W międzyczasie sikawki konne zastąpił ciągnik Ursus C30 z przyczepą użyczoną od Józefa Piecha. W 1980 r z środków własnych zakupiono pierwszy średni samochód gaśniczy z beczką i autopompą – Star 21 od Kolejowej Straży Pożarnej z Tarnowskich Gór za kwotę 100 tys zł. Dzięki mobilności strażacy byli wzywani do większości zdarzeń na terenie gminy i okolic. Pierwszym kierowcą był pan Stanisław Baran.

W 1991 roku mieszkańcu pod namową druhów OSP ufundowali dla jednostki sztandar który jest z nami do dziś. Służy on nam przy uroczystościach kościelnych, strażackich, ale także dumnie reprezentuje historie naszej jednostki.

Samochód Star 21 był na stanie jednostki do 1994 roku, po czym zakupiono podwozie samochodu Star 29 oraz skarosowano na cele pożarnicze. Był to samochód GBA 2,5/16, czyli posiadający zbiornik 2500 l wody oraz autopompę o wydajności 1600 litrów na minutę. Był drugim samochodem w podziale bojowym gminy i służył on wiernie przez 8 lat, po czym w 2002 roku zakuiono kolejne podwozie – tym razem Stara 244. Samochód skarosowano oraz wyposażono w armaturę wodną oraz lekki sprzęt burzący, a także tłumice, łopaty. Pierwszą konfiguracją samochodu był zbiornik 2500 l oraz motopompa M800 o wydajności 800l/min. Motopompe po niedługim czasie wymieniono na autopompę o wydajności 1600 litrów na minutę. Samochód Star 244 GBA 2,5/16 w naszej jednostce służy do dziś, a na swoim stanie posiada sprzęt, który w dzisiejszych czasach jest niezbędny do działań – sprzęt łączności firmy Motorola, latarki specjalne, węże W52,W75, prądownice różnego rodzaju – poczynając od prostych do prądownicy typu Turbojet, agregat prądotwórczy o mocy 2kW, pompę pływającą Honda Niagara o wydajnosci 1800 l/min, tłumice, bosaki, piłę spalinową, łopaty, najaśnice przenośne 2x500W. Oświetlenie ostrzegawcze zamontowane na samochodzie jest firmy Elektra, a modulator alarmowy firmy Horn Elektronik.

Na wyposażeniu jednostki znajduje się także pług do śniegu, który jest wykorzystywany do odśnieżania gminnych ulic.

Druhowie z Pacierzowa brali i biorą udział w zawodach sportowych, turniejach na terenie naszej gminy. Opiekują się także stawem „Glinianka”, a także wspomagają działania mające na celu polepszenie warunków w Pacierzowie – pomagając przy np. Stawianiu ławek, płotów czy wykaszając.

Dołącz do nas
Google+