Historia powstania OSPw Międzyrzeczu Dolnym

     Ochotnicza Straz Pozarna w Międzyrzeczu Dolnym została załozona 5 czerwca 1893 roku. Na poczatku działalności jednostka zrzeszała 50 człoków. Strażacy zadeklarowali służbe pełnic ochotniczo i od chwili założenia kierujący nią komendanci przykładali większą uwagę do wyszkolenia strażakóworaz o wyposażenie jednostki w nowoczesny sprzęt na te czasy.

 Pierwszym komendantem został wybrany Paweł Kopeć i te funkcję pełnił 16 lat. w 1909 roku ta funkcję przejął dh. Józef Jachnik i pełnił ją do az do działań wojennych w 1939 roku.

  Zastepcą naczelnika był dh. Franciszek Twradzik, który dbał o wyszkolenie taktyczno-bojowe strazaków oraz utrzymywał sprzet w gotowości . 

  W 1897 roku wybudowano murowaną strażnicę na sprzet pożarniczy.Stażnica służyła do roku 1964.

  W okresie wojennym strażacy Międzyrzecza Dolnego Starali się pełnic normalną działalość jednostki.

  Po II wojnie światowej W Międzyrzeczu Dolnym OSP wznowiła swą służbę ochotniczą. Pierwszym powojennym  prezesem został wybrany dh. Jan Bożek a naczelnikiem Wiktor Beruś. Straz przystąpiła do kompletowania sprzetu pożarniczego a przedze wszystkim do odbudowy zniszczonej po wojnie strażnicy. Oprócz normalnej działalności strażacy zaangazowali się w organizowanie życia kulturowego, zakładając świetlicę a w niej zespół teatralny. Teatr zrzeszał wielu młodych i starszych strażaków. Wystawiano w sposób profesjonalny sztuki w Międzyrzeczu oraz w okolicznych miejscowościach pozyskując w ten sposób fundusze na odbudowe straznicy. Za  kadencji Jana Bożka wykopano fundamenty pod garaz oraz zakupiono samochód marki Horch.

  

Dołącz do nas
Google+