OSP Iłownica
100 lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłownicy

100 lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłownicy

W dniu 24 sierpnia odbyły sie obchody stulecie Ochotniczej Strazy Pozarnenej w Iłownicy

Święto rozpoczeło się od uroczystej Mszy Świętej kościele w Iłownicy . Po zakonczeniu  nabożeństwa rozpoczeła sie urocżzysta zbiórka przy strażnicy OSP Iłownica.Zebrani mogli wysłuczać referatu znanego historyka doktora Jerzego Polaka na temat dziejów Ślaska Cieszyńskiego na początku XX wieku. Następnie prezes OSP Iłownica przedstawił historie założenia straży w Iłownicy w roku 1913 oraz najważniejsze wydarzenia z jej stuletniej działalnosci.

Podczas uroczystości jednostka OSP Iłownica została odznaczona przez Prezydium Zarządu Głównego OSP RP najwyższym odznaczeniem związkowym, Złotym Znakiem  Związku Ochotniczych  Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Wreczenia dokonał wiceprezes Zarzadu Wojewódzkiego OSP RP druch Jerzy Szkatuła

Odznaczeni byli również druhowie OSP Iłownica .Srebne medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali druhowie

Czesław  Szkorupa

Władysław Firganek

Brązowy medal otrzymał druch

Janusz Czylok

Wręczone zostały również medale Zasłużonych Dla Ochotniczego Pożarnicwta Powiatu Bielskiego otrzymali je druhowie

Jan Dziendziel

Czesław Jurak

Odznakami Strażak Wzorowy uhonorowani zostali druhowie

Marcin Grelowski

Łukasz KIdoń

Wójt Jasienica Janusz Pierzyna przekazał strazakom w iłownicy figure św Floriana. Została ona poświecona przez księdza  proboszcza Jana Gustyna.

Na uroczystości przybyli zaproszeni goście druh Jerzy Szkatuła - wice prezes  Zarządu Oddziału  Wojewódzkiego ZOSP RP woj.śląskie, st bryg.Adam Caputa  - Komendant Miejski PSP W Bielsku Białej ,dh Wacław Dziedziel- prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP woj .dolnośląskiego, dh Jan Cholewa - prezes Zarządu Powiatowego Zwiazku w Bielsku - Białej, dh Janusz Pierzyna - prezes Zarządu Gminnego,wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP Ww Bielsku-Białej , delegaje OSP  z Gminny Jasienica , Delegacja Koła Mysliwskiego  Ślepowron ,ksieża z parafi w Rudzicy , ks kan Jan Gustyn , ks prał.  Rudolf  Wojnar , ks Jarosław Jarco

Poseł na Sejm Stanisław Szwed ,starosta powiatu bielskiego Andrzej Płonka , radni powiatu bielskiego Jan Borowski , Jacek Staszek i Józef Herzyk, radni gminy Jasienica, Prezes Banku Spółdzielczego w Jasienicy Jolanta Polak , dr Jerzy Polak, Ewa Sowa dyrektor ZSP w Iłownicy

Zarząd OSP Iłownica serdecznie dziękuje wszystkim za przybycie oraz  przekazane wyrazy uznania

Dowódcą uroczystości był kpt. `Lukasz Sztafiński ,oprawe muzyczna zapewniła orkiestra  dęta pod dowodztwem Wincentego Świńczyka a zbiórke  uswietniły pododdziały skladające sie  z pocztów sztandarowych OSP Gminy  Jasienica oraz kompanii honorowej założonej ze strażaków naszej  gminy

wszystkie fotpgrafie wykonał Stanisław Rajba

 

Dołącz do nas
Google+