OSP Iłownica
11 listopad i Flaga Narodowa

11 listopad i Flaga Narodowa

11 listopada na wielu domach zawisną biało-czerwone flagi. Niewielu jednak wie, że wieszanie tego symbolu państwa jest regulowane ścisłymi przepisami. Takich wytycznych jest kilkanaście. Wiecie, jak prawidłowo wieszać flagę?

Etykieta flagowa jest szczegółowo opisana. Wymienione są w niej przede wszystkim reguły jej wieszania, ale także wygląd, sposób jej składania i późniejszej likwidacji.

Szczegółowe wytyczne dotyczące obchodzenia się z flagą i jej wyglądu zamieściło na swojej stronie internetowej Biuro Analiz Sejmowych (BAS). Przede wszystkim, flaga musi być czysta i niepostrzępiona, a jej kolory nie mogą być wyblakłe. Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze. Flaga nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Na fladze nie umieszcza się również żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.

Najbardziej godnym sposobem eksponowania flagi jest eksponowanie na maszcie pionowym lub skośnym - podaje BAS. Nie jest to jednak jedyny sposób.

Inne sposoby eksponowania flagi

Wywieszenie z okna lub balkonu na drążku prostopadłym do ściany budynku.

Zawieszenie pionowo na linie umieszczonej nad ulicą między dwoma budynkami.

Zatknięcie na drążku w skośnym uchwycie przymocowanym do ściany budynku, latarni ulicznej lub pojazdu komunikacji miejskiej.

Umieszczenie na pręcie umocowanym do prawego błotnika samochodu (chorągiewka samochodowa).

Niesienie na drzewcu w pochodzie.

Umieszczenie na drzewcu na specjalnej podstawie w sali lub gabinecie, a także na podium po prawej stronie mównicy.

Umieszczenie na pręcie z podstawką i ustawienie na stole (flaga stolikowa).

Umocowanie górnego skraju do poziomej listwy w krytych obiektach sportowych.

Ciekawą kwestią jest także sam ceremoniał: na jakich zasadach podnoszona jest flaga, jak powinna być poprawnie składana, jak powinna być umieszczona na trumnach oraz w jakiej kolejności powinna wisieć z innymi flagami.

Zniszczonej flagi nie możemy po prostu wyrzucić. Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie. Flagi związane z wyjątkowymi wydarzeniami przekazuje się do muzeum - podaje BAS.

wszystko fladze znajdziecie tu

 

 

Dołącz do nas
Google+