OSP Iłownica
Wywrocony Autobus

Wywrocony Autobus

o godzinie 10:49 zostalismy zadysponowani do wywróconego autobusu nasze dzialania polegaly na zabezpieczeniu miejsca oraz sprzataniu wylanego oleju na droge oraz do potoku SIS 338s38 331s64 331s81

Około godz. 7.30 na ul Skoczowskiej autobus kursowy PKS osunął się do koryta dopływu rzeki Iłownicy i przewrócił na bok. W autobusie poza kierowca była piątka gimnazjalistów.

Do zdarzenia doszło około godz. 7.30 na wysokości strażnicy OSP. - Otrzymaliśmy zgłoszenie zdarzenia z którego wynikało, że autobus wpadł do rzeki. Po dojeździe na miejsce zdarzenia okazało się, że autobus zsunął się do koryta dopływu rzeki Iłownica. W toku czynności ustaliliśmy, że kierujący autokarem marki autosan jechał w kierunku Skoczowa. W związku ze złymi warunkami atmosferycznymi i śliską nawierzchnią jezdni kierowca utracił panowanie nad prowadzonym przez siebie pojazdem, hamujący autobus zjechał na pobocze gdzie zsunął się do koryta dopływu rzeki (i zarazem dopływu do stawów w Landeku - przyp. red) i przewrócił na bok. W autobusie znajdowała się piątka gimnazjalistów, kierowca autokaru rozbił boczną szybę pojazdu i w bezpieczny sposób wyprowadził te dzieci a następnie sam opuścił pojazd. Dzieci po zdarzeniu zostały przewiezione do szkoły w Rudzicy - powiedział nam sierż. Nikodem Szlagor z wydziału ruchu drogowego KMP w Bielsku-Białej.

Dzięki przytomności kierowcy który widząc co się dzieje krzyknął do gimnazjalistów aby uchwycili się mocno poręczy nie doszło do urazów młodych pasażerów autokaru, co w toku całego szeregu różnych czynności ustaliła policja. Kierowca autokaru został ukarany mandatem karnym w wysokości 500zł i sześcioma punktami.

Działania jednego zastępu straży pożarnej z OSP Iłownica i jednego z JRG1 polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i neutralizacji plam płynów technicznych pojazdów. Strażacy z koryta dopływu rzeki Iłownica zebrali kilka litrów cieczy ropopochodnej.

Uszkodzony autobus został wyciągnięty i postawiony na kołach za pomocą dwóch specjalistycznych holowników pomocy drogowej. Cała operacja trwała przeszło osiem godzin. - Nasze działania polegające na wyciągnięciu tego autokaru były utrudnione z powodu grząskiego i pochyłego brzegu dopływu rzeki i nienajlepszego stanu technicznego niektórych elementów pojazdu - powiedział naszemu portalowi pan Marcin z pomocy drogowej. Pojazd został odholowany po godzinie 17.00, ruch samochodów na kluczowej drodze w Iłownicy został przywrócony.
WIECEJ INFO I FOTO NA STRONIE
http://www.nasygnale.bielsko.biala.pl/aktualnosci/28850/autobus-wpadl-do-rzeki

Tekst i foto (film w montażu): Mirosław Jamro

Dołącz do nas
Google+