OSP Komorowice Śląskie
Ćwiczenia kompanii na kozubniku

Ćwiczenia kompanii na kozubniku

19 jednostek straży pożarnej, duży pożar w trudnodostępnym kompleksie leśnym, osoby ranne, to tylko niektóre elementy ćwiczeń, które odbyły się wczoraj na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Andrychów w Porąbce Kozubniku.

Wczoraj o godzinie 15.00 syrena zawyła w 18 jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych, dając znak rozpoczęcia corocznych ćwiczeń doskonaląco – szkoleniowych dla Kompanii Gaśniczej OSP oraz pozostałych jednostek OSP z terenu powiatu bielskiego i miasta Bielsko-Biała.

W tym roku ćwiczenia zostały zorganizowane na terenie dawnego kompleksu rekreacyjnego Kozubnik. Scenariusz przewidywał wybuch pożaru w jednym z opuszczonych obiektów budowlanych. Ogień rozprzestrzenia się i obejmuje przyległy teren leśny. Jest informacja, że występuje prawdopodobieństwo zagrożenia dla osób bezdomnych mogących przebywać wewnątrz obiektu. W trakcie prowadzenia akcji ratowniczo - gaśniczej strażacy otrzymują sygnał o kolejnym pożarze obiektu zlokalizowanego ok. 200m od pierwszego pożaru. Wspólnie z druhami OSP walczyli z żywiołem strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej. Pomimo trudnych warunków jakie panowały na miejscu: duże zadymienie, wąskie drogi, dużą liczbę poszkodowanych, 130 strażakom udało się ugasić pożar po blisko dwóch godzinach.

Przebieg ćwiczeń obserwował m.in. Starosta Bielski pan Andrzej Płonka, wójt gminy Porąbka pan Czesław Bułka, przedstawiciele Nadleśnictwa Andrychów i Bielsko, przedstawiciele Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Starostwa Bielskiego i Urzędu Miasta Bielsko-Biała, a także przedstawiciele mediów.

Podsumowania ćwiczeń dokonał Komendant Miejski st.bryg. Adam Caputa, który powiedział, że wspólne ćwiczenia służb ratowniczych to kolejne przedsięwzięcie szkoleniowe służące zacieśnieniu współpracy i przygotowaniu się do wspólnego prowadzenia akcji ratowniczych. Ponadto Starosta Bielski podziękował druhom za profesjonalizm i dobre przygotowanie do prowadzenia działań na wypadek realnego zagrożenia.

Dołącz do nas
Google+