OSP Komorowice Śląskie

Kolejna fala obfitych opadów

Kolejna fala obfitych opadów Kolejna ogromna nawałnica przeszła w poniedziałek 24 czerwca w godzinach wieczornych nad Podbeskidziem.

 

Około godziny 1800 rozległy się syreny alarmowe w jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Na miejsce zdarzeń zadysponowano w sumie 14 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, w tym zestawy pompowe z Raciborza i Zawiercia, oraz 32 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych. Najgorsza sytuacja była w mieście i gminie Czechowice-Dziedzice, gminie Bestwina i Wilamowice.

W Czechowicach-Dziedzicach strażacy walczyli ze skutkami opadów m.in. na dworcu kolejowym, gdzie woda zalała torowisko. Na trasie Bielsko-Biała - Pszczyna zastosowano autobusową komunikację zastępczą, a ruch pociągów udało się przywrócić we wtorek około południa. Pompowano wodę także z dużych rozlewisk powstałych w okolicach ul. Górniczej i Węglowej. Prowadzono działania w obronie terenu kopalni Silesia, a także oczyszczalni ścieków i przepompowni oczyszczalni ścieków zlokalizowanej przy ul. Łukasiewicza. Zalaniu uległy również pomieszczenia pływalni miejskiej, gdzie zagrożone były zbiorniki ze środkami chemicznymi do zmiany pH wody. Oprócz pompowania wody strażacy dokonywali pomiarów atmosfery na obecność chloru. Zagrożenia nie stwierdzono. Działania polegające na zabezpieczaniu domostw workami z piaskiem oraz pompowania wody prowadzono także w kilkudziesięciu budynkach mieszkalnych na terenie Czechowic-Dziedzic, Zabrzega i Ligoty.

Działania związane z usuwaniem skutków opadów atmosferycznych prowadziły także wszystkie zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Bestwina. Strażacy udrażniali przepusty, zabezpieczali workami z piaskiem budynki mieszkalne oraz przepompowywali wodę. Najgorsza sytuacja była przy ul. Dankowickiej w Kaniowie, gdzie podtopieniu uległy niemal wszystkie budynki wzdłuż drogi.

Podobne działania prowadziły także zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych gminy Wilamowice. W Pisarzowicach m.in. prowadzono pompowanie wody z pomieszczeń szkoły. Najwięcej zdarzeń związanych z usuwaniem skutków nawałnic odnotowano tam w miejscowościach Stara Wieś i Dankowice.

Sytuacja uległa stabilizacji dopiero około godziny 200 dzisiejszej nocy, kiedy większość zastępów powróciła do strażnic.

~KM PSP B-B

Zdjęcia na https://www.facebook.com/OspKomorowiceSlaskie

25.06.13

Dołącz do nas
Google+