Przetrwaliśmy już ponad 70 lat

Nasza historia zaczęła się w roku 1946 kiedy to z inicjatywy jednego z mieszańców wsi a zarazem wojskowego, śp. Zdzisława Bartodziejskiego zostaje zawiązane stowarzyszenie i otrzymuje nazwę OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ w DĘBNICY KASZUBSKIEJ.
Jednostka początkowo uboga w sprzęt pomału choć skrupulatnie uzupełniała braki. W roku zawiązania otrzymano nową motopompę oraz kilka węży.
W roku 1952 Zarząd OSP postanowił zdobyć środki finansowe na zakup samochodu bojowego.
W roku 1958 z funduszu gromadzkiego oraz własnych środków zakupiono samochód marki Dodge. Rok później wycofuje się ten samochód na rzecz samochodu bojowego BetFord.
Druga połowa lat 50 była bardzo owocna dla rozwoju jednostki, a to za sprawą druhów ochotników, byli to między innymi: Bartodziejski, Paluch, Żukowski, Wiśniewski czy Jóżwiak, którzy bardzo chętnie angażowali się społecznie.
Lata 60 zaczęły się od rezygnacji z czynnego udziału w akcjach, ze względu na stan zdrowia Dh Podlubny.
W maju 1964 roku nasza jednostka zajmuje I miejsce w powiatowych zawodach sporowo pożarniczych i tym samym udaje się na zawody wojewódzkie, w których zajmujemy drugie miejsce na podium. Wywalczenie II miejsca w województwie zagwarantowało „Złotej Drużynie” wyjazd na zawody centralne, które odbywały się w siepiu 64’ w stolicy kraju. Z pośród 27 drużyn z całego kraju nasza ekipa wywalczyła zacne IX miejsce. „Złota Drużyna” jak ją określiłem ze względu na osiągnięty sukces, składała się między innymi z druhów: Bartodziejski Z., Dziemiński, Paluch, Żukowski, Jóżwiak, Wiśniewski, Banaszewski.
W roku 1968 w zamian za samochód Betford jednostka OSP otrzymuje samochód bojowy STAR 21.
15 maja 1981 roku został oddany do użytku Dom Strażaka w nowej strażnicy OSP przy ul. Leśnej.
W roku 1984 w dniu 26.06. otrzymaliśmy bardzo smutną wiadomość o śmierci Naczelnika OSP oraz Komendanta Gminnego, a zarazem dobrego człowieka Dh Zdzisława Bartodziejskiego.
W roku 1985 nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej Domu Strażaka imienia właśnie Zdzisława Bartodziejskiego.
19 maja roku 1996 jednostka OSP w Dębnicy Kaszubskiej obchodziła 50 lecie istnienia i z tej okazji otrzymała sztandar od społeczeństwa Gminy Dębnica Kaszubska.
18.01.1997 r. odbył się VI Zjezd Wojewódzki ZOSP RP w Słupsku na którym członek naszej jednostki a jednocześnie Komendant Gminny śp. Dh EDWARD IZDEBSKI otrzymał Złoty Krzyż zasługi za swoją działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej.
Wchodzimy w drugie tysiąc lecie. Nasza jednostka w dalszym ciągu stopniowo się rozwija. Posiadamy coraz więcej niezbędnego sprzętu.
Na przełomie 2000-2010 pozyskaliśmy kilka samochodów gaśniczych.
W 2002 roku pozyskaliśmy samochód ciężki bojowy marki JELCZ.
W 2005 roku pozyskany został samochód bojowy marki LUBLIN.
W 2007 roku pozyskano z PSP w Słupsku lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki VW T4.
Samochód średni bojowy marki STRA został przekazany do OSP MIELNO.
Samochód Lublin w roku 2008 został przekazany z naszej jednostki do jednostki OSP Gogolewo.
Lata 2010-2016 są ogromnym przełomem w rozwoju naszej jednostki.
Panujący Zarząd pozyskał umundurowanie specjalne dla wszystkich druhów mogących brać udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, pozyskaliśmy profesjonalny sprzęt do ratownictwa wodno-lodowego. Pozyskali sprzęt do ratownictwa medycznego oraz ubrania specjalne do ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Zarząd OSP pozyskał wysokiej jakości sprzęt do ratownictwa technicznego, jakim jest średni zestaw LUKAS wraz z osprzętem. Posiadamy 5 aparatów Ochrony Dróg Oddechowych oraz Detektor wielogazowy.
W grudniu 2013 otrzymaliśmy nowy samochód średni gaśniczy MERCEDES ATEGO. Podczas obchodów dnia strażaka w maju 2014 roku otrzymał on imię BARTEK, od nazwiska Dh Zdzisława Bartodziejskiego. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała żona Pana Zdzisława, Pani Maria Bartodziejska.
W lutym 2016r. Jednostka OSP pozyskała z własnych środków terenowy samochód lekki rozpoznawczo-ratowniczy marki SSANGYONG MUSSO i tym samym wycofała z podziału bojowego samochód VW T4.

Dołącz do nas
Google+