OSP Gdańsk-Sobieszewo
Dzień Strażaka - Dzień otwarty OSP

Dzień Strażaka - Dzień otwarty OSP

W dniu 4 maja 2014 roku przy okazji obchodzenia Międzynarodowego Dnia Strażaka, na terenie naszej jednostki został zorganizowany dzień otwarty. Mnóstwo atrakcji, pokazy pożarnicze i strażacka grochówka stanowiły świetne zakończenie długiego weekendu dla mieszkańców i gości Wyspy Sobieszewskiej.

Dzień świętego Floriana druhowie naszej jednostki rozpoczęli o godzinie 11.30 od mszy świętej w kościele pw. MB Saletyńskiej w Gdańsku Sobieszewie. Mszę w intencji strażaków i ich rodzin uświetniła obecność pocztu sztandarowego. Po uroczystości wszyscy udali się na strażnicę, gdzie przystąpiono do przygotowań do dnia otwartego.

Od godziny 13-tej wystawiono do prezentacji sprzęt w postaci wozów bojowych, pojazdów operacyjnych, motorów i łodzi będących na wyposażeniu OSP. Wszyscy chętni zwiedzający mogli nie tylko podziwiać ale i usiąść za sterami lub kierownicą i poczuć klimat strażackiej rzeczywistości.

Dla dzieci, młodzieży i dorosłych przygotowano liczne atrakcje. Można było własnymi rękami ujarzmić moc prądownicy celując do tarczy zalewowej czy pachołków, zakręcić syreną strażacką lub przymierzyć ubranie bojowe. Chętni mogli przypomnieć sobie lub poćwiczyć umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przy wsparciu ratowników ze Stowarzyszenia na Rzecz Ratownictwa ADIUTARE. Przez cały dzień wydawana z kuchni polowej była strażacka grochówka, która cieszyła się niezwykłą popularnością.

O godzinie 15.00 rozpoczęły się pokazy z „otwartym ogniem”. Pierwszym scenariuszem był pożar ruin, w których schronił się uciekinier z Zakładu Karnego niejaki Emil P., pseudonim Gumiś. Uciekinier przetrzymywał zakładnika, który został ewakuowany przez strażaków. Ściganego zatrzymał zmotoryzowany patrol Straży Granicznej. Ostatecznie Pożar opanowano przy pomocy agregatu piany lekkiej, co stanowiło nie lada atrakcję dla młodszych uczestników pokazu.

Zaprezentowano również różne rodzaje środków gaśniczych i sposoby posługiwania się nimi. Po wszystkich wyczerpujących atrakcjach, obecni goście zaproszeni zostali na kiełbaskę z grilla do ogrodu przy jednostce OSP.

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i dobre słowo, jednocześnie zapraszając do wspierania i pomocy w działaniach naszej jednostki.

Dołącz do nas
Google+