OSP Gdańsk-Sobieszewo
5/2014 - Pożar trzcin w rezerwacie przyrody

5/2014 - Pożar trzcin w rezerwacie przyrody

Pożar trzcin w rezerwacie Ptasi Raj na Wyspie Sobieszewskiej

W dniu 14 marca 2014 roku zostaliśmy zadysponowani do płonących trzcin w rezerwacie przyrody Ptasi Raj, wchodzącego w skład obszaru NATURA 2000. Na miejsce udaliśmy się w sile jednego zastępu GBAM 3/16 STAR P244L.

Obszar rezerwatu jest punktem odpoczynku ptaków podczas przelotów migracyjnych i obejmuje obszar ponad 198 hektarów położonych u ujścia Wisły Śmiałej. Każde zdarzenie dotyczące tego obszaru jest traktowane priorytetowo z uwagi na charakterystykę terenu – większa część ogromnych połaci trzcinowisk to miejsca odpoczynku i lęgu ptaków. Jest to jednak grząski, miejscami podmokły teren, uniemożliwiający dojazd a często i ruch pieszy. Rozprzestrzenienie się pożaru w tym rejonie stanowi ogromne zagrożenie dla sąsiadujących lasów.

Po dotarciu na miejsce okazało się, że pożar nie jest zbyt rozległy, spłonęło ok. 30 mkw trzcin, jednak pożar został opanowany za pomocą tłumic i hydronetki.
Po zakończeniu działań zastęp powrócił do koszar.

 

MT

Dołącz do nas
Google+