OSP Kalembina
XXVII Ogólnopolski Konkurs Kronik

XXVII Ogólnopolski Konkurs Kronik

W dniach 17-19 września w Toruniu odbyło się spotkanie kronikarzy i laureatów ogólnopolskich konkursów historycznych. Było to podsumowanie ogólnopolskiego konkursu kronik oraz konkursu na pamiętniki, wspomnienia, relacje i opracowania „Z dziejów OSP”, a także konkursu na prace popularnonaukowe i badawcze dotyczące historii pożarnictwa

Nasza kronika była jedną z dwóch z województwa podkarpackiego. Na XXVII Ogólnopolski Konkurs Kronik wpłynęło 88 kronik w 134 tomach z 13 województw. Kroniki oceniało jury pod przewodnictwem dr hab. Władysława Tabasza. Kronika OSP Kalembina została najwyżej  oceniona w kategorii "Wyróżniajaca".

Więcej informacji oraz zdjęć w artykule Związku Ochotniczych Straży Pożarnych ZOSP RP: 
http://www.zosprp.pl/?q=content/fotorelacja-z-konkursu-kronik-oraz-konkursow-historycznych-w-toruniu-2021

Kilka informacji o naszej kronice:
- nasza jednostka liczy już sobie blisko 130 lat. Przez tak długi okres czasu dużo w naszych dziejach się wydarzyło. Były chwile radosne ale i zdarzały się smutne. Jednak by te wydarzenia nie uleciały i zachowały się dla kolejnych pokoleń, od początku niemal istnienia OSP Kalembina prowadzona jest kronika. Najstarsze zapisy datuje się na przełom XIX i XX wieku. Dokumenty już "wiekowe" zostały odpowiednio zabezpieczone przed dalszym niszczeniem a tekst został przepisany zachowując oryginalną pisownię. Odpowiednio do zapisków prowadzony jest też album ze zdjęciami z poszczególnych lat. Na stanowisku kronikarza od początku przewinęło się wiele osób. Obecnie kroniką zajmuję się dh Józef Wawrzonek. To dzięki niemu została nieco odnowiona i wzbogacona o najnowsze zdjęcia i informacje. Tegoroczny ogólnopolski konkurs kronik strażackich był czwartym tego wydarzeniem, w którym kronika z Kalembiny wzięła udział (2013 - Ciechocinek, 2015 - Kazimierz Dolny, 2017 - Warszawa). 

Dołącz do nas
Google+