OSP Kalembina
Telewizyjni goście

Telewizyjni goście

W okresie przedświątecznym nasza jednostka gościła ekipę realizacyjną z TVP3 Rzeszów, która nagrała głównie nasz tegoroczny nabytek od Szczęśniak Pojazdy Specjalne a także wypowiedzi kilku osób. Efekty ich pracy poniżej

TEKST ZE STRONY INTERNETOWEJ TVP RZESZÓW: 

Wyjątkowo radosne święta mają w tym roku strażacy ochotnicy z Kalembiny w gminie Wiśniowa. Dostali właśnie nowoczesny i bardzo dobrze wyposażony samochód ratowniczo-gaśniczy, który kosztował niemal milion złotych. Każdego roku strażacy z Kalembiny biorą udział w kilkudziesięciu akcjach na terenie całego powiatu strzyżowskiego.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kalembinie ma bardzo bogatą historię, została założona w 1894 roku. Działają w niej już kolejne pokolenia a tradycja bycia strażakiem przekazywana jest z ojca na syna. Każdego roku ci strażacy do akcji wyjeżdżają średnio 50 razy. Są to nie tylko pożary, powodzie, czy wypadki drogowe, ale też inne sytuacje gdy ktoś znajdzie się w potrzebie, albo zagrożone jest jego życie lub mienie. Do dyspozycji mieli dwa wozy bojowe z tym, że ten wykorzystywany dotychczas podczas pożarów ma już ponad 40 lat i coraz częściej zdarzało się, że zawodził. Teraz takich problemów już nie będzie.

W tym samochodzie, oprócz zbiornika na 3 tysiące litrów wody pozwalającego skutecznie działać podczas pożaru, na wyposażeniu jest również sprzęt do udzielania pomocy ofiarom wypadków. Strażacy z powodzeniem mogą też działać podczas powodzi i podtopień. Auto wyposażone jest również w podstawowy sprzęt do ratownictwa medycznego i wodnego.
W blisko 130-letniej historii tej jednostki jest to trzeci nowy wóz bojowy.

Rafał Rutyna, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie - Jest to jednostka bardzo istotna z perspektywy gminy, ale też powiatu strażacy państwowej straży na co dzień współpracują ze strażakami OSP i trudno sobie wyobrazić działania bez ochotników.

Samochód udało się kupić dzięki wsparciu wielu instytucji w tym miejscowego samorządu.

Marcin Kut, wójt gminy Wiśniowa - W gminie mamy 13 jednostek strażackich, w każdej miejscowości jedna. Roli strażaków trudno przecenić. W takiej gminie jak nasza jest wiele zdarzeń np. powodzie, wypadki, pożary.

Wraz z nowym wozem konieczna była rozbudowa remizy o kolejny boks garażowy. Inwestycja zakończona została przed kilkoma dnia i właśnie od teraz nowy sprzęt jest już w pełni gotowy do akcji.

Dołącz do nas
Google+