OSP Kalembina
ćwiczenia MDP

ćwiczenia MDP

pierwsze i nie ostatnie w tym roku ćwiczenia dla MDP

Długi weekend, doskonała pogoda i zgrana ekipa to idealne warunki do ćwiczeń. W dniu wczorajszym o godzinie 16 po raz pierwszy w tym roku na placu przy remizie zgromadziła się Młodzieżowa Drużyna Pożarna oraz ci którzy osiągnęli 18 lat i juz niedługo przystąpią do szkolenia podstawowego strażaków ratowników. Na wstępie została przedstawiona w skrócie tematyka dzisiejszego spotkania, a po niej przygotowanie i zapoznanie się ze sprzętem, który bedzie używany - deski ortopedyczne ze stabilizatorami głowy i pasami stabilizujacymi, torba medyczna PSP-R1, zestaw szyn Kramera i osłony do poduszek powietrznych. Następnie rozpoczęły się ćwiczenia:
- udzielenie pierwszej pomocy (ułożenie w pozycji tzw. "bezpiecznej")
- założenie kołnierza szyjnego i przełożenie na deskę ortopedyczną
- stabilizacja złamań kończyn przy pomocy szyn Kramera
- ewakuacja poszkodowanego z samochodu (od strony kierowcy i pasażera) w formie pozorowanej akcji (od "dojazdu" na miejsce zdarzenia, wyjecia sprzętu i rozpoznania sytuacji, pominięty został etap przygotowania dostępu do poszkodowanego przy pomocy zestawu hydraulicznego, który bedzie przećwiczony na kolejnych spotkaniach - jak to mówią "nie wszystko na raz")

Chłopcy dodatkowo przećwiczyli współpracę w grupie, jak sobie nawzajem nie przeszkadzać i uzupełniać się. Prowadzącym ćwiczenia był druh Jakub Wawrzonek. Wiadomo,że nie wszystko wyszło tak jak należy, ale widać było zaangażowanie, które zaprocentuje napewno na przyszłość. To spotkanie było pierwszym z serii szkoleń dla młodych. Nie można zapominać o nich, gdyż kiedyś oni nas zastąpią. Kolejne odbędą się już w przyszłym miesiącu i będą poniekąd przygotowaniem do zawodów sportowo-pożarniczych, które zbliżają się wielkimi krokami

Dołącz do nas
Google+