OSP Kalembina
Ćwiczenia z ratownictwa na wodach i działań przeciwpowodziowych

Ćwiczenia z ratownictwa na wodach i działań przeciwpowodziowych

W minioną niedzielę uczestniczyliśmy w szkoleniu prowadzonym na terenie Klubu Wodnego "Przystań" Pilzno

Od kilkunastu dni dopisywała piękna pogoda, co dawało nadzieję na to samo w niedzielę 14 czerwca i tak też było. Z samego rana o godzinie 7:30 czwórka druhów z naszej OSP zebrała się pod remizą, aby udać się na teren ćwiczeń. Po sprawdzeniu czy wszystko zabrane wyruszyli lekkim samochodem w drogę. Po niespełna 45min jazdy dotarli do miejscowości Strzegocice, gdzie na terenie Klubu Wodnego "Przystań" Pilzno miało się odbyć szkolenie z ratownictwa na wodach i działań przeciwpowodziowych. Po krótkim zapoznaniu z przepiękną okolicą, prowadzący ćwiczenia rozpoczęli od krótkiego teoretycznego wstępu i podzielili wszystkich przybyłych na 4 grupy (2 "mokre" i 2 "suche") i każdej przydzielili rózne zadania oraz sprzęt potrzebny do działań. Wyposażeni m.in. w pianki, kaski ochronne, rzutki oraz kamizelki asekuracyjne zostaliśmy przetransportowani przy pomocy łodzi płaskodennej będącej na wyposażeniu JRG Strzyżów z miejsca zbiórki na akwen wodny (ci, którzy się nie zmieścili - aby nie opóźniać - udali się tam łodzią motorową i samochodem kwatermistrzowskim z JRG Strzyżów (jechali przez teren okolicznej kopalni za zgodą dyrektora tego zakładu)). Na miejscu zostały utworzone 4 stanowiska a do każdego był przydzielony odpowiedni instruktor oraz wykonywano na nich rózne założenia. Na pierwszym stanowisku uczestnicy doskonalili techniki skoków do wody, przeprawę na drugi brzeg rzeki metodami trójki, pary, v-ki, oraz ewakuacji poszkodowanego przy pomocy odcinka W-75. Na drugim stanowisku ratownicy poznawali techniki ratunkowe proste, technikę „żaby”, v-ke, pływanie pontonem oraz wciąganie poszkodowanego na ponton. Na kolejnym stanowisku uczestnicy poznawali węzły używane w ratownictwie wodnym oraz budowę „mostu” nad rzeką, dzięki czemu mogli ewakuować poszkodowanego przy użyciu pontonu. Na ostatnim stanowisku strażacy przyswajali wiedzę na temat działań z łodzią płaskodenną na wodzie, zasad BHP panujących na jej pokładzie, obowiązków załogi, pływania za pomocą wioseł, sterowania łodzią, rzucie kołem ratunkowym oraz podejmowania poszkodowanych. W połowie niedzielnego szkolenia była przerwa na grilla, test pisemnny oraz na zmianę zadań dla poszczególnych grup. Celem ćwiczeń było przeszkolenie w stopniu podstawowym strażaków ochotników działających w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (oprócz nas ćwiczyli strażacy z Wiśniowej, Konieczkowej, Lutczy i Niebylca) z zakresu działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa na wodach tak jak określają to zasady organizacji ratownictwa wodnego w KSRG. Dzięki tym szkoleniu będą mogli skutecznie prowadzić działania ratownicze na wodzie.

Dziękujemy wykwalifikowanej kadrze z KP PSP w Strzyżowie, w której skład wchodzą m.in. płetwonurkowie, sternicy oraz ratownicy WOPR (Kierownik szkolenia - kpt. Damian Łojek, Instruktorzy - mł.kpt. Arkadiusz Poźniak, mł.asp. Jerzy Basamania, st.sekc. Sławomir Pałucki, st.str. Waldemar Kiebała, dh. Karol Knaź) za nowe wiadomości i nabyte umiejętności - obyśmy nigdy nie musieli ich użyć w praktyce oraz Klubowi Wodnemu "Przystań" Pilzno za możliwość szkolenia się w tak fantastycznym miejscu :)

Warto dodać że pogoda przez cały czas trwania była słoneczna. Mimo że nadchodziły ciemne chmury było bardzo ciepło, co w połączeniu z przebywaniem nad wodą dawało jeszcze większego "kopa" do działań w wodzie :) oby więcej takich szkoleń szczególnie w takich warunkach :)

Godzina wyjazdu - 07:50

Godzina przyjazdu - 18:50

Ilość osób biorących udział - 4 (Cyran Ewelina, Tęczar Jarosław, Wawrzonek Jakub, Wójcik Damian)

Wyjazd - GLBA 1/16/100 IVECO 569[R]41

Ponadto w szkoleniu uczestniczyli:

  • OSP Wiśniowa
  • OSP Konieczkowa
  • OSP Lutcza
  • OSP Niebylec

Szkolenie dla innych jednostek było prowadzone również w dniu 13.06 - szczegóły i zdjęcia z tego dnia

strzyzow998.wordpress.com/2015/06/14/szkolenie-strazakow-osp-z-zakresu-dzialan-przeciwpowodziowych-oraz-ratownictwa-na-wodach/

ZDJĘCIA WYKONANE PRZEZ DRUHÓW Z OSP KONIECZKOWA W NASZEJ GALERII !!!

www.osp.com.pl/podkarpackie/strzyzowski/Wisniowa/OSP-Kalembina/o-nas/galeria/13929/Szkolenie-z-ratownictwa-na-wodach-i-dzialan-przeciwpowodziowych---Strzegocice-1406

 

 

Dołącz do nas
Google+