OSP Kalembina
Ćwiczenia "Wielka Woda"

Ćwiczenia "Wielka Woda"

W dniu wczorajszym uczestniczyliśmy w powiatowych manewrach na terenie Markuszowej

12 dzień maja to dzień powiatowych ćwiczeń jednostek z KSRG i spoza systemu oraz zastępu JRG Strzyżów pod kryptonimem "Wielka Woda". Celem ćwiczeń było przetransportowanie jak największej ilości wody na dużą odległość za pomocą dwóch metod: przepompowywania oraz dowożenia. Zebraliśmy się pod naszą remizą około 9:30. Po ubraniu w ubrania specjalne NOMEX udaliśmy się naszym GCBA 5/32 JELCZ do Markuszowej na miejsce zbiórki. Koncentracja sił i środków miała miejsce przy remizie OSP w Markuszowej, również tam jednostkom zostały przydzielone odpowiednie zadania oraz nastąpiło podzielenie SiS na dwie grupy. Na początku mieliśmy za zadanie przeciągnąć jeden odcinek węża W-75 pod drogą powiatową. Ze względu na zamulenie przepustu nie było to łatwe zadanie. Grupa pod kryptonimem DARIA 1 pod dowództwem mł.kpt Artura Żmudzińskiego miała za zadanie przetransportować jak największą ilość wody poprzez dowożenie jej. Punkt czerpania wody przy rzece Wisłok był obsługiwany naszą jednostkę. Przy pomocy pompy pływającej oraz motopompy Tohatsu, zasilaliśmy nasze GCBA, które zaopatrywało w wodę wozy z Lublii, Jawornika oraz Konieczkowej. Pojazdy z tych jednostek kursowały od punktu czerpania do GCBA z OSP Niebylec, z którego rozwinięte były linie gaśnicze. Warto dodać ,że oprócz transportowania wody strażacy musieli zachowywać wszelkie zasady BHP, ponieważ wozy poruszały się po drodze publicznej. Dwóch druhów od nas odpowiadało za bezpieczeństwo na drodze w miejscu poboru wody ze stanowiska wodnego. Druga grupa o kryptonimie DARIA 2 dowodzona przez mł.kpt Arkadiusza Poźniaka wykorzystywała metodę przepompowywania. OSP Glinik Dolny tworząc punkt czerpania przy pomocy dwóch pomp pływających podawała wodę do wozów z OSP Wyżne, Baryczki oraz Twierdzy a ostatecznie do GCBA z JRG. Przebieg ćwiczeń był monitorowany przez Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie st.bryg Piotra Rędziniaka, jego zastępce bryg Marka Rysza, dowództwo Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Strzyżowie oraz kadrę dowódczo-sztabową. Wszystkie założenia przyjęte przez organizatorów ćwiczeń zostały osiągnie. Po zakończeniu działań strażacy udali się z powrotem pod miejsce koncentracji, gdzie czekał na nich mały poczęstunek zorganizowany przez KGW w Markuszowej oraz władze gminy Wiśniowa. Następnie st.bryg Piotr Rędziniak, bryg. Marek Rysz oraz kpt. Damian Łojek podsumowali ćwiczenia. Obyło się bez większych strat w siłach i środkach. Zostały zapowiedziane kolejne ćwiczenia, nie będą to jednak symulacje katastrof komunikacyjnych ,ale podstawy pożarnictwa.

Warto dodać że otrzymaliśmy pochwałę z rąk Komendanta PSP w Strzyżowie za organizację stanowiska wodnego. Miło usłyszeć kilka ciepłych słów. Po zakończeniu ćwiczeń udaliśmy się do remizy gdzie po posprzątaniu użytego sprzętu rozeszliśmy się do domu.

Numer wyjazdu 11/05/2015

Godzina rozpoczęcia - 11:00

Godzina zakończenia - 14:08

Ilość osób biorących udział - 6 (Cyran Arkadiusz, Obrocki Patryk, Tęcza Jan, Tęczar Jarosław, Wawrzonek Jakub, Wawrzonek Józef)

Wyjazd jednego zastępu - GCBA 5/32 Jelcz 315 569[R]34

Pozostałe siły i środki -

 • OSP Niebylec -  GCBA 5/36 MAN TGM 18.340
 • OSP Glinik Dolny - GCBA 4,5/32, Jelcz 004
 • OSP Konieczkowa - GBA 2,5/16, Star 244
 • OSP Baryczka - GBA 2,5/16, Star 244
 • OSP Jawornik Niebylecki - GBA 2,5/16, Star 244
 • OSP Twierdza - GBA 2,5/16, Star 244
 • OSP Wyżne - GBA 2,3/16, Star 266
 • OSP Lubla - GBA 2,3/16 Star 266
 • OSP Markuszowa - GLM
 • JRG PSP Strzyżów - GCBA 5/32 Man TGM 18.290, SLKw VW T4
 • KP PSP Strzyżów - SLOp Citroen C5, SLOp Opel Astra

ZDJECIA W NASZEJ GALERII!!!

Wiecej zdjęć i informacji - portal Strzyżów998 - LINK

FILM PRZEDSTAWIAJĄCY JAK PRZEBIEGAŁY OWE ĆWICZENIA OD KOLEGÓW Z STRZYŻÓW998 - www.youtube.com/watch?v=s9XIxFkYNLM&feature=applinks

 

Dołącz do nas
Google+