OSP Strzyżów
STOP wypalaniu traw !

STOP wypalaniu traw !

Pierwsza ofiara wypalania traw !

78-letni mieszkaniec Baryczki zginął podczas wypalania traw w pobliżu swojego domu. Zwłoki mężczyzny odnaleźli strażacy. Policjanci wyjaśniają okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Do zdarzenia doszło 17 kwietnia, około godz. 12.30 w miejscowości Baryczka w powiecie strzyżowskim. W trakcie akcji gaszenia palących się traw, strażacy ujawnili zwłoki mężczyzny. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że starszy człowiek najprawdopodobniej zaczadził się w kłębach duszącego dymu podczas wypalania trawy.

Dlaczego nie powinno się wypalać traw?
- Każdego roku w pożarach giną ludzie i zwierzęta.
- Każdy pożar, a co za tym idzie - każda interwencja sporo kosztuje. Sam przyjazd straży pożarnej do ognia kosztuje kilkaset złotych; w skali kraju sż to dziesiątki tysięcy pożarów. Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt... To przede wszystkim ludzkie życie, zmęczenie, co nie sposób określić w złotówkach, więc trudno sprecyzować/oszacować straty.
Są to na pewno miliony zł. Te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku
z Budżetu Państwa. Oznacza to, iż to my - całe społeczeństwo - ponosimy ciężar finansowy walki
z pożarami. Zapewne każdy z nas miałby ciekawsze propozycje na zagospodarowanie tak wielkich kwot pieniędzy, które każdego roku "przemijają z wiatrem". Np. można by zakupić nowy sprzęt dla strażaków, karetki pogotowia, podreperować służbę zdrowia, edukacje... itd.
- Dym będący następstwem wypalania oznacza tony toksyn w powietrzu.
- Niszczona jest gleba.
To jedynie wybrane argumenty przeciwko wypalaniu traw.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Strzyżowie apeluje o rozwagę !

Dołącz do nas
Google+