OSP Lutcza
Plama oleju

Plama oleju

W dniu 7 maja ( tj. środa) 2014 około 9:26 otrzymaliśmy powiadomienie z Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Strzyżowie o plamie oleju na drodze krajowej nr 9 w Lutczy - od przystanku autobusowego "Lutcza Środek w kierunku Domaradza.

Natychmiast zadysponowane zostały 2 samochody: ratowniczo - techniczny Ford 569[R]42 i ratowniczno-gaśniczy Star 569[R]35 w sile 8 strażaków (Frączek Tomasz, Pitera Paweł, Antoni Charzewski, Jan Turoń, Tomasz Pitera, Emil Krupa, Jakub Janusz i Edward Mandela ). Akcją dowodził dh Tomasz Frączek. W działaniach brali udział także funkcjonariusze Policji w Strzyżowie.

Po przyjeździe na miejsce okazało sie, że plama oleju jest dość obfita i pochodzi najprawdopodobnie z jakiejś ciężarówki. Z pęknietej miski ciężarówki olej wyciekając utworzył długą na prawie kilometr smugę, która stworzyła niebezpieczeństwo wpadnięcia w poślizg inych samochodów. Dlatego też pierwszym elementem naszej interwencji było wydzielenie przy pomocy pachołków drogowych zanieczyszczonego pasa jezdni, odpowiednie oznakowanie i zabezpieczenie naszymi samochodami poczatku i końca plamy przed wjazdem innych uczestników ruchu. Warto zaznaczyć iż przed naszym przjazdem ruchem kierowali policjanci ruchu drogowego ze Strzyżowa, którzy to poprosili nas o interwencję.

Z uwagi na fakt iż droga kajowa nr 9 jest własnością Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uprzątnięciem tej substancji zajeli sie pracownicy tej instytucji. Za pomocą sporej ilości sorbentu zneutalizowano olej i możliwe był przywrócenie normalnego ruchu na wyłączonym uprzednio pasie w kierunku Bieszczad

Po zakończeniu działań do jednostki powróciliśmy kilknaście minut po 11.

Dołącz do nas
Google+