OSP Hermanowa

Podsumowanie roku 2013 w OSP Hermanowa

Początek każdego roku to czas różnego rodzaju podsumowań. Społeczność OSP Hermanowa również pragnie podzielić się w skrócie tym, czym zajmowaliśmy się w 2013 roku.

W minionym roku nasza jednostka brała udział w 14 akcjach ratowniczo-gaśniczych. Najwięcej razy wyjeżdżaliśmy do usuwania tzw. miejscowych zagrożeń. Były to zdarzenia związane przede wszystkim z usuwaniem powalonych drzew. Na początku roku były one spowodowane opadami śniegu i marznącego deszczu, natomiast w kolejnych miesiącach wichurami. Zdecydowanie najwięcej pracy mieliśmy przy usuwaniu skutków wichury, która przeszła nad naszą okolicą 18 czerwca. Niestety 2 razy nie udało nam się wyjechać do zdarzenia z powodu braku kierowcy.

Do pożarów wyjeżdżaliśmy 3 razy: 2 razy do pożarów traw i 1 raz do pożaru skrzynki elektrycznej. Ogółem nasze zastępy prowadziły działania na terenie Hermanowej 6 razy, Tyczyna 5 razy, 2 razy na terenie Borku Starego i 1 raz w Straszydlu. Poza tymi wyjazdami służyliśmy pomocą naszym mieszkańcom np. przy usuwaniu gniazd owadów, pompowaniu studni, czy też dowożeniu wody.

img_9934

fot. Paweł Bialic

Poza wyjazdami do akcji uczestniczyliśmy w wielu uroczystościach kościelnych. Byliśmy obecni na wojewódzkich, gminnych oraz parafialnych obchodach Dnia Strażaka. Braliśmy udział w gminnych oraz parafialnych obchodach Święta Niepodległości oraz obchodach Dnia Tyczyna. Uczestniczyliśmy w Mszy św. podczas wizytacji kanonicznej ks. bpa E. Białogłowskiego, w uroczystościach odpustowych w naszej parafii oraz w obchodach 535-lecia naszej miejscowości. We wszystkich tych uroczystościach wystawiliśmy reprezentację z pocztem sztandarowym. Włączyliśmy się także w obchody uroczystości Bożego Ciała oraz pełniliśmy straż przy Grobie Pańskim. Ponadto kilka razy w ciągu roku zabezpieczaliśmy różne wydarzenia: drogę z kościoła do Studzianki (Droga Krzyżowa, Nabożeństwo Fatimskie) oraz podczas procesji Bożego Ciała i Wszystkich Świętych, razem z innymi jednostkami OSP wyścig kolarski Tour de Pologne, dożynki gminne, WOŚP.

Wraz z organizacjami działającymi przy naszej parafii zorganizowaliśmy w Studziance imprezę dla dzieci pod nazwą „Powitanie wakacji”.

Nasi druhowie odwiedzili również Szkołę Podstawową w Hermanowej, gdzie najmłodszym czytali bajki oraz opowiadali o działalności straży pożarnej.

Kondycję fizyczną sprawdzaliśmy podczas uczestnictwa w różnego rodzaju turniejach strażackich (siatkówka, piłka nożna). Cieszymy się z faktu, że nasi druhowie, po kilku latach przerwy, mogli uczestniczyć w zawodach strażackich i oswajać się ze sprzętem, który jest na wyposażeniu naszej jednostki. W szczególności cieszymy się z uczestnictwa w zawodach naszych najmłodszych członków zrzeszonych w MDP. Wróży to dobre rokowania na przyszłość, że odchodzących członków będzie miał kto zastąpić.

W 2013 roku członkowie OSP Hermanowa podnosili swoje kwalifikacje uczestnicząc w kursach organizowanych przez KM PSP w Rzeszowie. 4 osoby uczestniczyło w kursie podstawowym ratownika OSP, 2 osoby w kursie z zakresu ratownictwa technicznego, po 2 osoby w kursie kierowców i naczelników, 4 osoby w kursie ratownictwa medycznego oraz 1 osoba w kursie dowódców. Ponadto 18 członków naszej OSP brało udział w kursie z łączności. W sumie w 2013 roku przeszkoliliśmy 33 strażaków.

Nasza jednostka w ubiegłym roku wzbogaciła się także o nowy sprzęt oraz umundurowanie. Na uwagę zasługuje zamontowanie systemu selektywnego wywołania, dzięki któremu znacznie poprawia się czas gotowości jednostki do wyjazdu, a nowo zakupiony sprzęt przyczynia się do większego bezpieczeństwa naszych mieszkańców.

Przejeżdżając koło naszej remizy nie sposób nie zauważyć placu budowy i rosnących murów nowego garażu. Chociaż wszyscy mamy świadomość, że pozostało jeszcze bardzo dużo pracy, to mimo wszystko z niecierpliwością czekamy na finisz.

Nasza jednostka dbała także o estetyczny wygląd naszej miejscowości. Utrzymywaliśmy porządek przy pomniku św. Floriana, dokonano naprawy zniszczonego przystanku przy pomniku św. Floriana, zamontowano rozbite szyby. Ponadto oczyściliśmy studnię w Studziance, uporządkowaliśmy parking, pogłębiliśmy rowy przy parkingu w lesie. Wiosną oczyściliśmy parking przy kościele oraz pomagaliśmy przy zdejmowaniu oraz zamontowaniu obrazów w naszej świątyni. Wszystkie te prace wykonaliśmy społecznie.

Na koniec warto wspomnieć że od 21 marca 2013 r. można śledzić działalność naszej OSP na stronie internetowej. Informacje o jednostce staramy się uzupełniać na bieżąco, szczególnie o naszych wyjazdach do akcji oraz uczestnictwa w różnego rodzaju uroczystościach.

Ochotnicza Straż Pożarna w Hermanowej ma za zadanie służyć wiernie Bogu i ludziom. Dlatego poza ratowaniem życia i dobytku podczas akcji ratowniczych staramy pomagać naszym mieszkańcom w różnego rodzaju pracach i przedsięwzięciach. Dziękujemy za miłe słowa i wyrazy wdzięczności, które słyszymy pod naszym adresem. Mobilizuje nas to do jeszcze solidniejszej pracy w służbie naszej lokalnej społeczności.

Dołącz do nas
Google+