OSP Hermanowa
Wielkanoc 2016

Wielkanoc 2016

Wielkanoc to najważniejsze i największe święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święto to poprzedza Triduum Paschalne. Jak co roku strażacy z naszej jednostki czynnie włączyli się w obchody Triduum i Poranka Wielkanocnego.

Z Polską tradycją świąteczno-wielkanocną związany jest obyczaj straży grobowych. Jak wiadomo grobu Chrystusa po jego ukrzyżowaniu strzegli rzymscy legioniści. I zapewne stąd w obchodach Świąt Wielkanocnych zachował się zwyczaj stawiania straży grobowych przy symbolicznych grobach Chrystusa. W większości kościołów wartę honorową przy Grobie Pańskim zaciągali strażacy. Jest to jedna z najważniejszych Wielkanocnych tradycji strażackich.

W Wielki Piątek druhowie oraz liczne grono Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zgromadzili się na wieczornej Liturgii Męki Pańskiej, po której rozpoczęli czuwanie przy Grobie Pańskim, aż do Rezurekcji. Jak każdego roku pełniący wartę ubrani są w mundury galowe i występują w ozdobnych hełmach. Trzymając w ręku halabardy, stoją w pozycji na baczność po dwóch, a co pewien czas następuje uroczysta zmiana warty. Kolejnych strażaków przyprowadza dowódca. Grobu Pańskiego strzegli również członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w swoich mundurkach.

W Wielką Sobotę strażacy tradycyjnie przygotowali ognisko, które jest bardzo ważnym elementem Liturgii tego dnia. Czuwali również nad bezpieczeństwem uczestników podczas poświęcenie ognia. Wzorem lat poprzednich brać strażacka oraz członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zostali zaproszeni na tradycyjny żurek wielkanocny.

W niedzielę Wielkanocną strażacy biorący udział w procesji rezurekcyjnej przygotowali obstawę liturgii. Posługiwaniu przy niesieniu Krzyża, symboli Wielkanocnych: paschału i figury Zmartwychwstałego Chrystusa, chorągwi, feretronów, niesieniu baldachimu. Podczas Mszy świętej posługiwali przy ołtarzu. Aby podkreślić ważność tego święta na Mszy Rezurekcyjnej wystawiono również delegację z pocztem sztandarowym.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w podtrzymywanie tej strażackiej Wielkanocnej tradycji. Słowa wdzięczności kierujemy również w stronę Państwa Elżbiety i Krzysztofa Kocur oraz rodzinom strażaków za przygotowanie posiłku w Wielką Sobotę.

Dołącz do nas
Google+