OSP Hermanowa

VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę

26 kwietnia 2015 r. odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę, w której wzięli udział reprezentanci naszej jednostki. Wyruszyliśmy autokarem razem z druhami z innych jednostek OSP z Gminy Tyczyn.

Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki kompanii honorowych i pocztów sztandarowych PSP i OSP oraz orkiestr OSP na Placu Wł. Biegańskiego. Następnie prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu został złożony meldunek oraz nastąpił przegląd pododdziałów.

Ważnym punktem uroczystości było zasadzenie „Dębu Wdzięczności” przez prezydentamaxresdefault RP razem z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Formacji Pożarniczych. Następnie nastąpił wymarsz wszystkich zgromadzonych na Jasną Górę, gdzie do zebranych zwrócił się prezydent RP Bronisław Komorowski. Podczas przemarszu pielgrzymom towarzyszyły rzesze mieszkańców Częstochowy i turystów. Później uczestnicy wzięli udział w mszy św., która odbyła się na Błoniach Jasnogórskich. Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita gdański ks. abp. Sławoj Leszek Głódź, a koncelebrowali kapelani strażaccy z krajowym kapelanem strażaków ks. bryg. Janem Krynickim na czele. Wystawiono blisko 300 pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewniło 130 strażackich orkiestr i 40 chórów śpiewaczych.

Pierwsza Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę odbyła się w 1939 r., kolejne miały miejsce w latach: 1991, 1992 oraz 1999. Od 2005 r. jasnogórskie pielgrzymki organizowane są co pięć lat.

Dołącz do nas
Google+