OSP Hermanowa
Wybuch w tunelu w Szklarach koło Dynowa

Wybuch w tunelu w Szklarach koło Dynowa

29 maja po godzinie 11 w Szklarach koło Dynowa policja została powiadomiona, że w tunelu kolejki wąskotorowej nastąpił atak terrorystyczny, który spowodował pożar i jest wiele osób poszkodowanych. Na miejsce udali się policjanci z grupy antyterrorystycznej oraz zespoły pogotowia ratunkowego. Ponadto do akcji zadysponowano kilkanaście zastępów straży pożarnej.

Kierujący Działaniami Ratowniczymi otrzymał informację o dwóch osobach zaginionych, które prawdopodobnie oddaliły się do lasu. Do akcji włączył się policyjny przewodnik z psem tropiącym.

Zadaniem strażaków było ugaszenie pożaru, który wybuchł w tunelu. Strażacy rozwinęli główną linię gaśniczą z samochodu PSP (GCBA 5/32 Renault Kerax) zakończoną rozdzielaczem, z którego podano dwa prądy wody na zagrożenie.

Na miejsce dojeżdżały kolejne zadysponowane zastępy straży pożarnej. Strażacy razem z pogotowiem ratunkowym zajęli się ewakuacją poszkodowanych i udzieleniem im pierwszej pomocy.

Akcja była utrudniona z powodu lokalizacji miejsca zdarzenia. Do tunelu prowadziło strome podejście, które można było pokonać tylko pieszo. Wszystkie samochody straży pożarnej, radiowozy policji oraz karetki pogotowia były oddalone od miejsca zdarzenia około 400 m. Prawie cały sprzęt ratowniczy trzeba było wynieść ręcznie.

Z racji dużej ilości poszkodowanych Kierujący Działaniami Ratowniczymi wyznaczył strażaków, którzy mieli za zadanie zlokalizowanie i przygotowanie odpowiedniego miejsca na przyjęcie helikopterów z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

O godzinie 11.38 także w Hermanowej zawyła syrena, wzywająca nas do pomocy w tym zdarzeniu. Na miejsce wyjechaliśmy zastępem GBA Renault z sześcioma ratownikami. Po dojeździe dowódca akcji przekazał nam dyspozycję, aby udać się do tunelu z zestawem ratownictwa medycznego oraz pięcioma odcinkami węży W-52. Po dotarciu pod tunel okazało się, że węże nie są potrzebne, dlatego udaliśmy się do tunelu w poszukiwaniu osób poszkodowanych. Po ewakuacji osób sprawdzono jeszcze raz tunel oraz wagony, aby mieć pewność, że wszyscy zostali odnalezieni. Ranni zostali przeniesieni na miejsce poza tunelem, gdzie została im udzielona pomoc medyczna.


Całe zdarzenie to były tylko ćwiczenia pod kryptonimem „Tunel 2015″. Miały za zadanie sprawdzenie umiejętności oraz współpracę służb ratunkowych podczas zdarzeń z dużą ilością osób poszkodowanych w trudno dostępnym terenie.
W podsumowaniu manewrów st. bryg. Waldemar Wilk – Komendant Miejski PSP w Rzeszowie zaznaczył, że całość ćwiczeń przebiegła w prawidłowy sposób i podziękował wszystkim, którzy brali w nich udział za profesjonalne podejście w ratowaniu życia ludzkiego.


Podczas podsumowania manewrów w Dynowie przy ul. Podwale wybuchł pożar. Paliły się plastiki, samochody oraz części samochodowe. Do zdarzenia ze Szklar natychmiast udały się zastępy:322[R]22 GBA Star Man- JRG 2 Rzeszów (posterunek w Dynowie)
322[R]25 GCBA Renault Kerax- JRG 2 Rzeszów
329[R]42 GBA Mercedes-Benz Atego – OSP DYNÓW-MIASTO
329[R]44 GBA Star 266 2,3/16 – OSP Harta327[R]56

GBA Mercedes Benz Atego – OSP Dynów-Przedmieście
327[R]65 GCBA Jelcz 442/JZS – OSP Dynów-Przedmieście.

W ćwiczeniach brały udział m.in. następujące zastępy:

322[R]71 SLRw Land Rover Defender 110 JRG 2 Rzeszów
322[R]25 GCBA Renault Kerax JRG 2 Rzeszów
322[R]22 GBA Star Man JRG-2 Rzeszów, posterunek stały w Dynowie.
329[R]40 GBA Star OSP Bachórz
339[R]22 GBA 2,5/24 Mercedes Benz AtegoOSP Świlcza
339[R]04 GBA O Mercedes Benz Atego OSP Lubenia
339[R]53 GBM Renault OSP Hermanowa
339[R]52 GBA Mercedes OSP Tyczyn
329[R]04 GBA Star OSP Futoma
329[R[]30 GBA Star OSP Chmielnik
329[R]42 GBA Mercedes Atego OSP Dynów
329[R]32 Gazela OSP Zabratówka
329[R]34 GBA Star OSP Zabratówka
329[R]02 GBA MERCEDES BENZ OSP Błażowa
329[R]70 GBA Star OSP Dylągówka
329[R]73 GBA Renault OSP Hyżne
329[R]45 GBA Mercedes OSP Harta
329[R]12 GBA Star OSP Nosówka

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć dh Mateuszowi Kucajowi z OSP Wola Rafałowska.

Dołącz do nas
Google+