Nasza Historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Klimkówce została założona w 1889r. przez właściciela dworu w Klimkówce p.Stanisława Ostaszewskiego, który to w tym okresie zakupił sikawkę ręczną, powołuje swoich pracowników i tworzy straż której nadaje nazwę Straż Dworska. Dwa lata później Rada Gminy w Klimkówce zakupuje drugą sikawkę ręczną ssąco-tłoczną i zmienia nazwę organizacji na Straż Pożarna przy Kółku Rolniczym, a w roku 1897 również Rada Gminy rejestruje jednostkę we Lwowie ( na ten fakt posiadamy dokumenty )

Wybuch pierwszej i drugiej wojny światowej powoduje graniczenie działalności OSP, zwłaszcza drugiej gdyż policja niemiecka zabiera większość sprzętu pożarowego, zostawiając tylko wiadra, bosaki i tłumice. W pierwszych latach powojennych wstąpiło w szeregi OSP wielu młodych mężczyzn i była to najprężniej działająca organizacja w naszej miejscowości. W tym okresie zakupiono dwie motopompy, sowiecką i niemiecką marki MAGIRUS, wóz konny pod motopompy i wiele sprzętu p.poż.

W roku 1974 dzieki zakupowi samochodu marki DODGE i zmodernizowaniu go na strażacki następuje zmiana typu straży z KM na S1. W 1959r OSP funduje Sztandar Strażacki którego to uroczyście poświęcą. W 1974roku. W 1974roku zostaje przydzielony do jednostki samochód bojowy marki ŻUK, a samochód DODGE został przekazany innej jednostce. W roku 1991 z dwuletnim opóźnieniem mają miejsce obchody 100-lecia jednostki. W 1992 roku jednostka korzysta z fundacji " Strażacy Holenderscy-Strażakom Polskim " i otrzymuje z tej fundacji 26 letni samochód bojowy marki DAF i 25 letnią motopompę marki ZIGLER.

W 2005 roku ze środków własnych, mieszkańców naszej wioski, Rada Gminy jak i też p.J. Koniecznemu ( wicp. Zarz. Głów. Zw. OSP R.P w Warszawie) zostaje zakupiony samochód marki STAR 266 i skarosowany na strażacki samochód bojowy, a w roku 2006 zostaje poświęcony i przekazany do użytku.

W 2010 roku ze środków własnych zostaje zakupiona pompa szlamowa marki HONDA a dwa lata później w 2012r remiza zostaje wyposażona w SYSTEM SELEKTYWNEGO POWIADAMIANIA dzięki któremu nasi strażacy jeszcze szybciej reagują na zgłoszenia.

 

 

Dołącz do nas
Google+