OSP Rokietnica
Pożar sadzy w kominie .

Pożar sadzy w kominie .

Pożar sadzy w kominie .

W dniu 21.09.2014r o godz. 11:45 zostaliśmy zadysponowani przez Stanowisko Kierowania PSP Jarosław do interwencji związanej z pożarem sadzy w kominie .

Na miejsce udaliśmy się zastępem GCBA Star 266 .

Po przyjeździe na miejsce udaliśmy się na rozpoznanie .Okazało się, że spaleniu uległa sadza w kominie . Na szczęście nie doszło do poważniejszego rozproszenia się ognia .
Do naszych zadań należało zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego. W piecach grzewczych nie wolno spalać tzw. resztek, śmieci i odpadów komunalnych, które powinny być oddawane na wysypisko śmieci. Jako materiały chemicznie bardzo złożone, w piecu spalą się tylko częściowo i wytworzą duże ilości cząstek sadzy, która odłoży się w przewodach kominowych.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować nieszczelności w przewodzie kominowym, którymi ogień lub wysoka temperatura wyjdzie na zewnątrz, dokonując zapalenia materiałów na poddaszu, czy w pomieszczeniach na niższych kondygnacjach, przylegających bezpośrednio lub pośrednio do komina.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:

wykonują połączenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać Państwową Straż Pożarną, podając szczegółowo co się dzieje i jak dojechać do danego budynku,
wygasić ogień w piecu, kominku,
zamknąć dopływ powietrza do pieca od dołu i od góry (z braku powietrza ogień z czasem wygaśnie),
przez cały czas dozorować całą długość przewodu kominowego od strony pomieszczeń,
zabezpieczyć do ewentualnego użycia środki gaśnicze, np. gaśnice, koc gaśniczy, podpięty wąż do instalacji wodnej, wodę w pojemniku,
udostępnić pomieszczenia i udzielić niezbędnych informacji przybyłym strażakom.

WAŻNE !

NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem.
Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla (czad).

Do bazy powróciliśmy o godz. 13:00

SiŚ:
OSP Rokietnica GCBA Star 266
JRG Jarosław GCBA 5/40 Renault

 

Dołącz do nas
Google+