OSP Chrzelice
KARTY RATOWNICZE POWINNOŚĆ CZY BEZPIECZEŃSTWO?

KARTY RATOWNICZE POWINNOŚĆ CZY BEZPIECZEŃSTWO?

Karta ratownicza w zestandaryzowanym formacie A4 przedstawia rzut z góry i boku pojazdu z zaznaczonymi elementami wzmocnień karoserii, umiejscowienia zbiornika na paliwo, poduszek powietrznych, pirotechnicznych napinaczy pasów, generatorów gazu, jednostki sterującej, akumulatora.

Filmik przedstawia siłę wybuchu poduszki powietrznej po przecięciu elementów karoserii w nieodpowiednim miejscu.

Co roku na polskich drogach prowadzone są tysiące akcji ratowniczych spowodowanych wypadkami drogowymi, w których by uratować życie pasażerów liczy się każda sekunda. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to zawsze wyzwanie dla grupy ratowniczej. Na drogach jeździ setki modeli samochodów i każdy jest inaczej skonstruowany. Karoserie samochodów mają wzmocnienia, które są bardzo różnie umiejscowione. Gdy nożyce natkną się na takie wzmocnienie – pękają. Znalezienie i odłączanie akumulatorów też wbrew pozorom nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Dlatego aby przyspieszyć wydobycie pasażerów z rozbitego pojazdu opracowano europejski system „Karta ratownicza pojazdu”.

 Karta ratownicza („rescue sheet”) to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Karta ratownicza – pozornie zwykła kartka papieru wożona w samochodzie pozwala często skrócić czas akcji ratowniczej o 30 procent, o 6 – 9, często decydujących, minut. Pozornie zwykła kartka papieru może uratować Ci życie.

Zwiększ ich szanse by Cię uratować. Zadbaj o kartę ratowniczą w Twoim samochodzie.

jak zdobyc kartę?  wejdź na adres strony podany nizej

http://kartyratownicze.pl/jak-zdobyc-karte-ratownicza-2/

KARTA RATOWNICZA

„Karta ratownicza” jest to zestandaryzowana informacja, która na karcie papierowej w formacie A4 przedstawia schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa, czy też gazowych napinaczy pasów.

Odpowiednią dla modelu samochodu kartę można wydrukować na kolorowej drukarce i po złożeniu, umieścić w osłonie przeciwsłonecznej kierowcy. Jednak dla bezpieczeństwa i uniknięcia pomyłek w identyfikacji właściwej karty organizatorzy akcji rekomendują zgłoszenie się po kartę do autoryzowanych punktów akcji.

NALEPKA INFORMACYJNA    ( patrz zdjecie)

Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się Karta ratownicza. Temu służy umieszczenie na samochodzie specjalnej nalepki. Nalepkę informującą należy przykleić od wnętrza pojazdu w lewym dolnym rogu szyby (od strony kierowcy).

Pamiętaj żeby nalepka nie ograniczała widoczności kierowcy.

znajdż najblizszy punkt wydawania kart ratowniczych

http://kartyratownicze.pl/punkt-wydawania-kart-ratowniczych/

WARTO MIEĆ W SAMOCHODZIE TAKA KARTĘ DLA BEZPIECZEŃSTWA WŁASNEGO I RATOWNIKÓW

NA ZDJĘCIU POKAZANO GDZIE UMIEŚCIC KARTĘ I NAKLEJKI INFORMUJĄCE RATOWNIKÓW IŻ W POJEŹDZIE JEST TAKA KARTA

 

Dołącz do nas
Google+