OSP Chrzelice
Szkolenie międzynarodowe

Szkolenie międzynarodowe

Strażacy z naszej jednostki przez dwa dni (15 i 16.03) brali udział w szkoleniach

Strażacy z naszej jednostki przez dwa dni (15 i 16.03) brali udział w szkoleniach, które zorganizowała zaprzyjaźniona jednostka z Czech SDH Radslavice.
Środki finansowe na potrzeby szkolenia zostały pozyskane z dotacji Unijnych w ramach Euroregionu Pradziad.
Wyczerpujące szkolenie rozpoczęło sie 14.03 o godz 9 rano a zakończyliśmy dzień o 20 .   Niedziela też nie była ulgowa , początek godz 9 zakończenie 16 i powrót naszej jednostki do Polski.

Jako jedyni w powiecie prudnickim mieliśmy okazję przeszkolić się w ratownictwie wodnym. Mimo niskiej temperatury wody )ok. 5 st. C strażacy bez przeszkód wchodzili do niej, chronił ich kombinezon wodoodporny. nasi strażacy wraz z kolegami Czeskimi ćwiczyli różne warianty ratownictwa wodnego nie pomijając wywrotki łodzi pontonowej wraz z załogą i ponowne postawienie łodzi "na nogi".
Szkolenie obejmowało również zagadnienia takie jak: udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym samochodowym jak i motocyklowym oraz "topielcom"., stabilizacja pojazdu po wypadku w różnych "pozycjach (samochód na kołach, boku i dachu), rozcinanie wraku auta za pomocą narzędzi hydraulicznych.
Jednym z aspektów szkolenia była powódź. Strażacy po szkoleniu teoretycznym przeszli do praktyki stawiając zaporę wodna z worków z piaskiem.
Szkolenie z gaszenia pożarów w pomieszczeniach na piętrach jak i w piwnicy.
Zwieńczeniem szkolenia był alarmowy wyjazd do kilku zdarzeń, tu należy zaznaczyć iz załogi wozów bojowych były mieszane- Polsko Czeskie,:
wypadek drogowy, zadaniem tej załogi było udzielenie pomocy poszkodowanemu kierowcy z zastosowaniem wszystkich technik ćwiczonych podczas szkolenia.
Dla drugiej załogi przygotowano pożar pomieszczeń na piętrze. Jako pierwsi do budynku weszli koledzy z Czech w silnie zadymionych pomieszczeniach musieli zlokalizować źródło pożaru ugasić je i przeszukać pomieszczenia aby odnaleźć poszkodowana osobę (informacja ta dotarła do ratowników podczas gaszenia zarzewia pożaru. Po przeszukaniu kilku pomieszczeń musieli się wycofać ze względu na niski poziom powietrza w butlach. Po wyjściu strażaków czeskich z budynku przekazali oni ,juz czekającym w pełnym "uzbrojeniu" naszym strażakom ,jakie pomieszczenia zostały przeszukane. Zadanie odnalezienia poszkodowanego nie było łatwe , zadymienie było tak duże, że nie było widać nawet wyciągniętej dłoni na 40 cm, ale udało się, po zlokalizowaniu "nieszczęśnika" do dowódcy została podana informacja, że mamy poszkodowaną osobę i ja ewakuujemy.

 

 

Dołącz do nas
Google+