OSP Czeska Wieś
Strażacy z Łosiowa i Czeskiej Wsi dali „lekcję życia”

Strażacy z Łosiowa i Czeskiej Wsi dali „lekcję życia”

Na co dzień są w pełnej gotowości, by ratować ludzkie życie, ale oprócz tego prowadzą działania o charakterze edukacyjnym. Chodzi oczywiście o strażaków. We wtorek (26.01), druhowie z OSP Łosiów i OSP Czeska Wieś wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Michałowie. http://brzeg24.pl/aktualnosci/50553-strazacy-z-losiowa-i-czeskiej-wsi-dali-lekcje-zycia/

Miałam okazję widzieć, jak strażacy przeprowadzają zajęcia edukacyjne w innych placówkach i zależało mi, aby podobne spotkanie odbyło się w naszej grupie. Strażacy z Łosiowa i Czeskiej Wsi zademonstrowali przedszkolakom sprzęt ratowniczy, był pokaz udzielania pierwszej pomocy oraz zainscenizowana akcja ratunkowa poszkodowanej osoby – mówi Dorota Hareza, nauczycielka z Michałowa. – Dla dzieci to było niesamowite przeżycie, za co jeszcze raz dziękuję w imieniu kadry nauczycielskiej i naszych podopiecznych – dodaje inicjatorka wydarzenia.

Bardzo ważnym elementem takiej „lekcji życia” dla dzieci jest nauka, jak postępować w chwili zagrożenia. W trakcie dwugodzinnych zajęć przedszkolaki poznały m.in. numery alarmowe oraz dowiedziały się, w jaki sposób należy komunikować się z dyżurnym służb ratunkowych i jakie informacje przekazywać.

– Dzieci miały okazję zobaczyć nasz sprzęt techniczny, czyli m.in. hełmy, aparaty powietrzne, flary ostrzegawcze, nomex (ubranie bojowe) oraz specjalny strój wykorzystywany do działań przy szerszeniach i osach. Oprócz pokazów i świetnej zabawy, dzieci zapoznały się z procesem informowania o zagrożeniu. To bardzo ważny element w ratownictwie – tłumaczy Tomasz Zdebik, naczelnik OSP Łosiów.

Warto zaznaczyć, że zajęcia z udzielania pierwszej pomocy zostały wykonane przez osobę z tytułem ratownika (KPP), a więc strażaka uprawnionego do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jest to najwyższe uprawnienie dla osób niemających wykształcenia medycznego.

Dołącz do nas
Google+