OSP Czeska Wieś
Manewry Pożarnicze Jednostek OSP w gminie Olaszanka

Manewry Pożarnicze Jednostek OSP w gminie Olaszanka

Po raz kolejny jednostki ochotniczej straży pożarnej z terenu Gminy Olszanka brały udział w ćwiczeniach bojowych zorganizowanych wspólnie z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Brzegu. Ćwiczenia prowadzili st. kpt. Dariusz Kulawinek oraz kpt. Jacek Nowakowski przy współpracy z Gminnym Komendantem Ochrony P.Poż. – Markiem Malinowskim.

Wypadek drogowy dwóch samochodów osobowych (skrzyżowanie dróg Wierzbnik-Przylesie).
Przygotowanie lądowiska dla śmigłowca LPR na boisku sportowym w Przylesiu.

Według założeń strażacy z jednostek ochrony przeciwpożarowej z całej gminy zostali zaalarmowani do palących się magazynów zbożowych w miejscowości Przylesie. Przybyłe na miejsce zastępy w wyniku rozpoznania ustaliły, że w środku magazynów znajdują się dwie osoby. Strażacy natychmiast przystąpili do poszukiwania poszkodowanych i gaszenia obiektu. Szybko okazało się, że na miejscu działań brakuje wody do gaszenia, dlatego na polecenie KDR zorganizowano przepompowywanie wody do miejsca pożaru z pobliskiego hydrantu. Akcja zakończyła się sukcesem! Podczas powrotu strażaków do jednostek, zostali oni zaalarmowani do wypadku drogowego, w którym uczestniczyły dwa samochody osobowe i cztery osoby poszkodowane. Bez wahania strażacy z OSP Olszanka, OSP Przylesie oraz OSP Czeska Wieś przystąpili do ratowania poszkodowanych. Przy użyciu narzędzi hydraulicznych zrobili dostęp do poszkodowanych i ewakuowali ich do strefy bezpiecznej. Niestety jedna z osób była ciężko ranna dlatego KDR wezwał na miejsce zdarzenia śmigłowiec z LPR. Aby móc bezpiecznie wylądować dwie kolejne jednostki OSP Michałów oraz OSP Jankowice Wielkie przygotowały i oświetliły miejsce lądowania śmigłowca LPR na pobliskim boisku sportowym.

Po zakończeniu szkolenia Komendant Gminny Ochrony p.poż. Marek Malinowski dokonał podsumowania zajęć oraz podziękował wszystkim za udział i zaangażowanie w sprawne i bezpieczne prowadzenie działań. W ocenie Naczelnika Wydziału Operacyjnego Komendy Powiatowej PSP w Brzegu st. kpt. Dariusza Kulawinka oraz kpt. Jacka Nowakowskiego szkolenie przebiegło zgodnie z technikami prowadzenia działań przy tego rodzaju zdarzeniach.

Zastępca Komendanta KP PSP Brzeg mł. bryg. mgr inż. Krzysztof Łukiewicz pochwalił inicjatywę Pani Wójt Gminy Olszanka dot. organizacji ćwiczeń, które pozwalają strażakom – ochotnikom sprawdzenie swoich umiejętności jak i przekazanie wskazówek i uwag podczas podejmowanych działań ratowniczo – pożarniczych przez przedstawicieli KP PSP Brzeg.

Pani Wójt podkreśliła, że Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Olszanka jako jedyne w Powiecie Brzeskim sprawdzają swoje umiejętności oraz posiadaną wiedzę podczas organizowanych ćwiczeń.

Inicjatywa organizowania ćwiczeń jednostek OSP w takiej formie powstała w 2012 r. i corocznie pozwala na udział mieszkańców poprzez przyglądanie się umiejętnościom Druhów.

W latach ubiegłych ćwiczenia były organizowane w miejscowościach: Michałów, Czeska Wieś, Jankowice Wielkie.
Informacjie i zdiecia ze strony www.olszanka.pl

Dołącz do nas
Google+