OSP Radziejowice
90 lat OSP Radziejowice

90 lat OSP Radziejowice

W dniu 18 sierpnia 2013 r. w Radziejowicach odbyły się uroczystości 90-lecia OSP Radziejowice oraz „Święta Chleba”.

" Niewiele zachowało się nazwisk, dat i wydarzeń z początków działalności OSP. Mamy jednak pełną świadomość, iż ta dziewięćdziesięcioletnia OSP nie jest naszą własnością, jest tylko wypożyczona od naszych poprzedników, a my mamy moralny i historyczny obowiązek zdać przed nimi raport (...)" - słowa Prezesa OSP Radziejowice - Marka Leja.

W dniu 18 sierpnia 2013 r. w Radziejowicach odbyły się uroczystości 90-lecia OSP Radziejowice oraz „Święta Chleba”.

Z tej okazji o godz. 9.30 strażacy z zaprzyjaźnionych jednostek: OSP Korytów, OSP Kuklówka, OSP Żyrardów, OSP Mszczonów, OSP Wręcza, OSP Skuły, OSP Jaktorów, OSP Nowe Kozłowice wraz z druhami z OSP Radziejowice wzięli udział w uroczystej mszy świętej, która została odprawiona przez proboszcza radziejowickiej parafii, ks. Waldemara Okurowskiego oraz Powiatowego Kapelana Strażaków ks. Sławomira Tulina. W tym dniu Gmina Radziejowice obchodziła również „Święto Chleba”, co było powodem do wspólnego świętowania. Po uroczystej mszy świętej korowód prowadzony przez orkiestrę strażacką z OSP Wiskitki przemaszerował ulicami gminy, aż do miejsca kolejnych uroczystości – Gminnego Centrum Kultury „Powozownia” w Radziejowicach.

Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się powitaniem gości przez gospodarzy uroczystości: Wójta Gminy Radziejowice – Panią Urszulę Ciężką i Prezesa OSP Radziejowice – druha Marka Leja. Po przywitaniu gości odbyło się uroczyste przekazanie chleba wypieczonego z tegorocznych plonów. W dalszej kolejności Wójt Gminy odczytała przemówienie związane z obchodami Święta Chleba jak i rocznicą powstania OSP Radziejowice.

Dowódca uroczystości – Naczelnik OSP Radziejowice druh Bartłomiej Skuza złożył meldunek druhowi Markowi Choińskiego o gotowości do uroczystego apelu. Przy akompaniamencie orkiestry, która zagrała hymn państwowy poczet flagowy wciągnął na masz flagę Rzeczypospoltej Polskiej.

Prezes OSP Radziejowice w swoim przemówieniu wspomniał tych, których już zabrakło, a tworzyli historię powstania jednostki, przedstawił także historię powstania OSP Radziejowice i jej działania aż do chwili obecnej.

Odznaczeni:

Złotym znakiem związku zostaje odznaczony

Dh Stanisław Szymczak, syn Feliksa

Po raz drugi złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni:

Dh Robert Laskowski, syn Stanisława

Dh Józef Kowalski, syn Stanisława

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni:

Dh Ireneusz Jarkiewicz, syn Jerzego

Dh Tadeusz Slesiński, syn Wojciecha

Dh Roman Dybiński, syn Tadeusza

Dh Jerzy Dybiński, syn Tadeusza

Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa został odznaczony

Dh Marek Leja, syn Józefa

Odznakę strażaka wzorowego wręczono:

Dh Danielowi Kowalskiemu synowi Józefa

Dh Tomaszowi Kociszewskiemu synowi Ireneusza

Dh Mariuszowi Jarkiewiczowi synowi Ireneusza

Dh Robertowi Skiba synowi Mariana

Dh Michałowi Ziółkowskiemu synowi Henryka

Dh Mateuszowi Ściborowskiemu synowi Sławomira

Dh Jakubowi Papuga synowi Pawła

Dh Arturowi Dybińskiemu synowi Romana

Dh Radosławowi Laskowskiemu synowi Roberta

Jednostki współpracujące z OSP – otrzymali dyplomy z podziękowaniem i statuetki Św. Floriana

- Wójt Gminy Radziejowice – Pani Urszula Ciężka,

- Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie – brygadier Krzysztof Newen

- Przedstawiciel Nadleśnictwa Grójec

- Przedstawiciel KRUS Oddział w Żyrardowie

- Przedstawiciel Banku Spółdzielczego w Mszczonowie

- Przedstawiciel Gminnego Centrum Kultury „Powozownia”

- Przedstawiciel Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach

- Przedstawiciel firmy ITA sp. z o.o.

- Przedstawiciel firmy Bottari sp. z o.o.

- Przedstawiciel firmy Ekonip sp. z o.o.

- Kazimierz Kuran

(opr. art. p. Justyna Klimaszewska)

Dołącz do nas
Google+