Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach

DSC_6697.JPG

Strażnica reaktywowanej na początku tego roku Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach mieści się przy ul. Dużej 1b. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta otrzymaliśmy do zagospodarowania część budynku będącego dotychczas magazynem Zakładu Usług Komunalnych. W związku z określonymi wymaganiami dla strażnic OSP koniecznym stało się wykonanie odpowiednich modernizacji. Prace remontowe i adaptacyjne trwają od lipca 2013 roku, a nasze plany zakładają ich zakończenie do końca pierwszego kwartału bieżącego roku.

 

 

Dotychczas w ramach prowadzonych prac postawiono nową ścianę frontową od strony łącznika ul. Dużej z ul. Lipową, a po zamontowaniu dwóch nowych bram garażowych, oraz drzwi wejściowych, stara ściana została wyburzona ukazując tym samym efekt naszych działań.

2.jpg

 

3.jpg

4.jpg

 5.jpg

Z powodu ukształtowania terenu, a także ze względu na gabaryty naszych wozów bojowych, musieliśmy obniżyć poziom wjazdu o ok. 40 cm w stosunku do istniejącej w części garażowej posadzki. Za nami wiele godzin ciężkich prac związanych ze skuwaniem starej posadzki betonowej, przewalania gruzu i wybierania ziemi.

8.jpg

Dzięki uprzejmości Wodociągu Mareckiego został zamontowany piękny czerwony hydrant nadziemny który stał się już charakterystycznym elementem otoczenia strażnicy. Dzięki temu możemy teraz tankować nasze wozy bojowe bezpośrednio przy remizie, co znacznie poprawiło komfort naszej pracy i przyspiesza utrzymywanie wysokiego stanu gotowości bojowej naszej jednostki.

Najnowszym dziełem naszych druhów jest postawienie masztu antenowego, dzięki czemu nasza jednostka ma zapewnioną łączność radiową i telefoniczną na najwyższym poziomie. Również ten maszt wpisał się jako jeden z elementów charakterystycznych otoczenia strażnicy – wkrótce dołączy również do niego syrena alarmowa, która przyspieszy alarmowanie i organizowanie grupy wyjazdowej Jednostki Operacyjno-Technicznej naszej OSP.

6.jpg

Przed nami jeszcze wiele pracy, a na „pierwszy ogień” idzie wylewanie podjazdów, miejsc postojowych w części garażowej strażnicy, oraz stawianie ścian działowych w części socjalno-biurowej.

Już wkrótce powstaną wydzielone pomieszczenia: alarmowe stanowisko kierowania, salka wielofunkcyjna, toalety i prysznice, pomieszczenie do dezynfekcji sprzętu, magazyn oraz zaplecze kuchenne.
Większość prac jest wykonywana rękami naszych druhów. Cieszy nas to, ponieważ poznajemy siebie nawzajem, wzbudzamy w sobie wzajemne zaufanie, co na pewno pomoże w późniejszych akcjach i poprawi relacje i umiejętności współdziałania w grupie.

ROK 2014

Zima jeszcze trwa (przynajmniej ta kalendarzowa), ale my nie zapadamy w sen zimowy tylko przez cały ten czas pracujemy, by nasza remiza wraz z nadejściem wiosny została oficjalnie przekazana do eksploatacji. 

Od ostatnich informacji wiele się zmieniło - prace związane z wylewaniem betonów zostały zrealizowane w 100%, stanęły ściany pomieszczeń, a nasze wozy bojowe zajęły swoje miejsca postojowe w części garażowej.

DSCN2344.JPG

1398990_715259008501716_1621894663_o.jpg

1392134_636872976335473_151096515_o.jpg

04112013277.jpg

WP_20131116_001.jpg

Skoro mowa o nowych ścianach to oczywiście nie można nie wspomnieć o tym, że wszystkie instalacje w naszej części budynku również podlegają modernizacjom i wymianie na nowe, czyli niezawodne i w pełni bezpieczne. Dzięki uprzejmości właściciela budynku, którym jest marecki Zakład Usług Komunalnych jeszcze przed pierwszymi mrozami w całym budynku została wykonana nowa instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Stary, wysłużony piec węglowy, zastąpił nowy, bardziej ekologiczny i wydajniejszy kocioł gazowy. Wykonano od początku, lub zmodernizowano również i inne instalacje - kanalizacyjną, elektryczną i  wentylacyjną. W listopadzie nasza jednostka została okradziona, a więc by w pełni zapobiec i wyeliminować możliwość kolejnych włamań została wykonana również całkowicie nowa instalacja alarmowa.

WP_20131114_001.jpg

WP_20131120_006.jpg

IMAG1068.jpg

Grudzień 2013 i styczeń upłynęły nam głównie na stawianiu ścian, podwieszaniu sufitów oraz pracach wykończeniowych czyli szpachlowaniu, szlifowaniu, tapetowaniu, malowaniu i układaniu glazury i terakoty. Dzięki temu w naszej remizie jest już coraz przytulniej i przyjemniej. Pojawiły się już też pierwsze drzwi do pomieszczeń co doskonale dopełnia obrazu całości. Dzięki Zakładowi Usług Komunalnych zostały wymienione wszystkie okna, co zmniejszyło nasze straty w ogrzewaniu, a w pomieszczeniach znacząco daje się odczuć poprawę komfortu termicznego. Została również zainstalowana i uruchomiona stacja obiektowa, która jest jedynym tak nowoczesnym urządzeniem w naszym powiecie, a jej uruchomienie przyspieszyło alarmowanie druhów z naszej Jednostki Operacyjno-Technicznej, dzięki czemu wzrosła nasza sprawność operacyjna. 

20140215058.jpg

20140215064.jpg

DSC_6682.JPG

Chociaż do pełnego zakończenia prac jeszcze trochę czasu upłynie, ale pierwsze efekty są już doskonale widoczne o czym mogą świadczyć choćby poniższe zdjęcia. Należy pamiętać, że całość prac wykonywana jest rękami naszych Druhen i Druhów, którzy poświęcają swój wolny czas i w pełni angażują się w nasze wspólne dzieło. Cały czas również normalnie działa i szkoli się nasza Jednostka Operacyjno-Techniczna, a także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której członkowie również aktywnie angażują się w prace remontowe.

DSC_6678.JPG

DSC_6680.JPG

20140215055.jpg

DSC_6684.JPG

DSC_6686.JPG

DSC_6690.JPG

DSC_6696.JPG

O dalszych postępach prac będziemy informować tutaj lub na naszym fanpagu.

Pozdrawiamy naszych sympatyków

Dołącz do nas
Google+