OSP Marki

Reaktywacja OSP Marki

Podsumowanie ostatnich 6 miesięcy.

Dnia 20 stycznia 2013 o godzinie 15:00 w Pałacu Braci Briggsów zorganizowano Zebranie Założycielskie Ochotniczej Straży Pożarnej w Markach.
Zjawiło się ponad 20 ochotników chcący wspomóc Reaktywowaną Jednostkę Straży Pożarnej.Zebrano wymaganą ilość podpisów, po wstępnych ustaleniach zostało wysłane pismo do Krajowego Rejestru Sądowego.


29 marca otrzymaliśmy pismo zwrotne od KRS-u z informacją o pomyślnym wpisaniu nas do Stowarzyszenia Ochrony Przeciwpożarowej zwanej Ochotniczą Strażą Pożarna w Markach.

14 kwietnia delegacja z OSP Marki udała się na południe Polski. Już od pewnego czasu poszukiwania pojazdu gaśniczego trwały bardzo intensywnie, dzięki druhowi Robertowi Gawryś pozyskaliśmy Średniego Mercedesa z pompą na przedzie z OSP Kąty a kolejnym pojazdem był Iveco Magirus oraz Polonez Caro Plus z OSP Murzasichle.

Udało się również pozyskać dwa motocykle Honda 125 z Bieszczackiego Oddziału Straży Granicznej i dzięki pomocy OSP Brynica przywieznione do jednostki OSP w Markach.
Dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego PSP w Warszawie Panu Mariuszowi Wejdelkowi udało się pozyskać dwa aparaty powietrzne z maskami firmy Auer i wiele innego sprzętu który już przeszedł chrzest bojowy.
Poprzez zakrojone na wysoką skalę działania druhów OSP Marki udało się nabyć sprzęt łącznościowi w postaci Motorolli GP 300 recznej oraz samochodowe, agregaty, odcinki, prądownice.

Lista zasłużonych dla OSP Marki zaczyna się od najwyższych stanowisk w Gminie Marki jak i Komendzie Miejskiej PSP Warszawa kończąc na Druhach z OSP Marki i sponsorach.


Dziś możemy się pochwalić sprzętem który będzie nam służyć miejmy nadzieje długo. Mamy ponad 50 ochotników, 3 pojazdy pożarnicze, 2 motocykle, mnóstwo sprzętu Ratowniczo-Gaśniczego.
OSP Marki wyjechało w tym roku do wielu podtopień bo jak na razie nie jesteśmy w podziale i tylko tyle możemy zrobić, uczestniczymy w akcjach społecznych między innymi zorganizowaliśmy z WORD Warszawa kurs na karte rowerową dla dzieci ze szkół podstawowych na terenie Marek.
Braliśmy udział w imprezach na terenie Miasta Marki ale także w stolicy na Białołęce. Nieodłączny elementem naszej obecności na festynach jest Baner Strażaka z OSP Marki, konkurencja z sikawką dla najmłodszych ale także dla starszych uczestników, komora z dymem. Mamy nadzieję że będziemy wyjeżdżać tylko na takie "akcje" mając na myśli zwiększone bezpieczeństwo na terenie Marek. Nasze wyjazdy na festyny to nie tylko atrakcja dla najmłodszych, nasi strażacy przedstawiają sprzęt który na co dzień używają Straże Pożarne, do czego to służy, jak sie nazywa starając się pokazać najmłodszym co to jest Straż Pożarna, jakie są jej działania i że zawsze im pomoże gdy będzie potrzebna. 

Jesteśmy wśród rodziny strażackiej od niedawna ale staramy się jak tylko możemy wrócić do tradycji OSP Marki z lat 80-siątych. 
Już funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza którą zasila 5 osób ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" z którym OSP Marki wpółpracuje. Są to świetnie zdyscyplinowani oraz wysportowani młodzi ludzie którzy chcąc pogłębiać swoją wiedzę i umiejetności które przydać się im mogą w codziennym życiu.
MDP powstała niedawno tak więc nie liczy wiele osób ale zgłoszeń dopiero zaczyna przybywać co jest powodem dla uśmiechu Opiekuna który postara się przekazać swoją wiedzę. MDP to nie tylko przygotowania do zawodów, mnóstwo teorii i nauki, to przedewszystkim zabawa która uczy, pozwala to spożyć nadmiar czasu na czymś co może się przydać nie tylko w przyszłym zawodzie. 
Nasze szeregi zasilają strażacy różnych jednostek OSP z terenu całej Polski którzy przenieśli się do Marek i dołączyli do Naszej Straży, mamy Strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej, z Państwowej Straży Pożarnej, ze Straży Granicznej, mieszkańców Marek. To ludzie o ogromnych sercach i strażackim zapale do pracy dzięki którym pniemy się w górę.

Ochotnicza Straż Pożarna w Markach dopiero się rozkręca, przed nami starania o nową siedzibę, system powiadamiania i bramy do budynku który został użyczony przez Zakład Usług Komunalnych. 
Mamy nadzieję że poradzimy sobie z przeciwnościami losu i wygramy walkę o ludzie zdrowie i życie będąc na czas tam gdzie nas będą potrzebować. 


Zdjęcia wkrótce.

Dołącz do nas
Google+