OSP Marki
Podsumowanie akcji "KINO LETNIE" w Markach

Podsumowanie akcji "KINO LETNIE" w Markach

Nadszedł czas na podsumowanie akcji "KINO LETNIE", której organizatorem w tym roku była marecka jednostka OSP

Czym zajmują się strażacy? – każdy doskonale wie i na tak postawione pytanie, odpowie w ten, lub inny sposób, ale na pewno sens tej odpowiedzi będzie jeden – pomoc potrzebującym w sytuacjach zagrożenia życia i mienia. To prawda, ale tylko częściowa, ponieważ tej ciężkiej i odpowiedzialnej służbie towarzyszy również działalność kulturalna.

Nasza bardzo młoda reaktywowana jednostka OSP, będąca kontynuatorką najlepszych wzorców swojej poprzedniczki, zaledwie po kilku miesiącach istnienia, w każdy sierpniowy piątek organizowała dla mieszkańców miasta oraz gości Kino Letnie. Inicjatywa mareckich strażaków otrzymała wsparcie z Urzędu Miasta Marki, a partnerami przedsięwzięcia byli również:

- Firma „Master” Techniczna Obsługa Imprez,

- Inter Europol Piekarnia Szwajcarska,

- Wydawnictwo Egmont,

- Kanał FilmBox,

a licencje na publiczne odtwarzanie filmów zapewniły firmy SPInka Film Studio i Warner Bros Entertainment Polska.

W mareckim parku miejskim znaleźliśmy wspaniałe miejsce na plenerową salę kinową, osłoniętą z dwóch stron wysokim murem, który zapewniał ciszę i kameralną atmosferę, tak potrzebną dla naszego przedsięwzięcia. Na godzinę przed każdym z zaplanowanych seansów, spotykała się grupka naszych „kinooperatorów”, która przeprowadzała przygotowania do projekcji - na początku trudne i nerwowe, jednak z tygodnia na tydzień coraz sprawniejsze i pełne spokoju. Jak mówi stare powiedzenie „trening czyni mistrza” o czym wszyscy wiemy doskonale.

Seanse rozpoczynały się około godziny 21: 15 i za każdym razem były one przerzedzone konkursami z nagrodami, a pytania dotyczyły głównie naszego miasta oraz zakresu działania straży pożarnej. Co tydzień parkowa sala Kina Letniego wypełniała się widzami, których zawsze witaliśmy pysznymi francuskimi ciastkami fundowanymi przez jednego z partnerów przedsięwzięcia.

Jak to zwykle bywa w przypadku organizacji imprez plenerowych pogoda czasami potrafi spłatać figla, o czym również mieliśmy okazję przekonać się osobiście - kilkadziesiąt minut przed drugą zaplanowaną projekcją niebo nad Warszawą zrobiło się bardzo ciemne i groźne, a po krótkiej chwili rozdarły je szalejące błyskawice. Cała nasza ekipa rzuciła się do składania sprzętu, działaliśmy jak w czasie akcji, a każdy doskonale wiedział co ma robić. Daliśmy radę spakować wszystkie cenne urządzenia projekcyjne oraz krzesełka i koce, które przywoziliśmy z naszej strażnicy dla widzów. Ostatnie sprzęty pakowaliśmy jeszcze w niewielkim deszczu, który po chwili przerodził się w potworną ulewę.

Za to ostatnia projekcja była pokazem pełnego profesjonalizmu, a najważniejszym jej punktem był przestrzenny dźwięk, chyba po raz pierwszy zastosowany w małym kinie plenerowym. Firma Master pokazała co potrafi, a efekt końcowy zaskoczył wszystkich zgromadzonych. Było fantastycznie, słychać było dźwiękowe perełki, przenikające między głośnikami. Musieliśmy poświęcić dużo czasu na przygotowanie sprzętu nagłaśniającego do tak skomplikowanej projekcji, ale było warto - dźwięk w systemie Dolby Surround jest fantastyczny.

Przedsięwzięcie nie było łatwe i wymagało dużego zaangażowania, ale warto robić takie rzeczy dla innych. To wielka radość widzieć uśmiechnięte i radosne twarze. Mieliśmy kilkunastu stałych kinomanów, którzy nie opuścili żadnej z projekcji, a wielu mieszkańców pytało czy Kino Letnie wejdzie na stałe do kalendarza mareckich imprez.

Z tego miejsca chcemy podziękować naszym Druhnom i Druhom oraz Partnerom akcji za pomoc w jej organizacji, a Mieszkańcom za obecność i miłe przyjęcie naszej inicjatywy. DZIĘKUJEMY.

Zapraszamy również na stronę Kina Letniego w Markach 

Dołącz do nas
Google+