OSP Marki
Nietypowa akcja

Nietypowa akcja

Uwolnienie TIR-a zatopionego w asfalcie przy ulicy Słonecznej w Markach

Po pracowitym piątku, również i sobota rozpoczęła się od dość nietypowej nocnej interwencji. Na prośbę Wydziału Zarządzania Kryzysowego UM w Markach, krótko po godzinie 0:30, nasz zastęp 687[M]37 udał się na ulicę Słoneczną, aby uwolnić TIR-a którego osie naczepy zatopiły się w asfalcie, unieruchamiając go na dobre.

Po dotarciu na miejsce okazało się, że przed skrzyżowaniem ulicy Słonecznej i Alei J. Piłsudskiego w Markach stoi ciągnik siodłowy z naczepą typu chłodnia. Z uzyskanych od obecnych na miejscu Policjantów informacji, dowiedzieliśmy się między innymi, że zestaw został unieruchomiony około godziny 14:00 i w związku z falą upałów, które przechodzą przez nasz kraj, rozgrzany asfalt skutecznie uniemożliwił kontynuowanie jazdy kierowcy. Na naczepie znajdowało się 20 ton ładunku, co dodatkowo pogarszało sytuację. Unieruchomiony zestaw dość skutecznie utrudniał płynny ruch w tym rejonie, co na pewno odczuli kierowcy podróżujący tamtą trasą.

W pierwszej kolejności zabezpieczyliśmy i doświetliliśmy miejsce zdarzenia, a następnie po schłodzeniu nawierzchni wodą, przystąpiliśmy do wycinania i odkuwania nadmiaru asfaltu wypartego przez osie naczepy. Kolejnym krokiem było uniesienie poszczególnych kół osi naczepy przy użyciu ciężkiego zestawu hydraulicznego i podkładanie pod nie wypełniaczy, które umożliwiały wyrównanie ich położenia do rzeczywistej wysokości nawierzchni jezdni. Próby samodzielnego wyjechania zestawu, niestety nie przynosiły zamierzonego efektu, jednak dzięki pomocy przejeżdżającego kierowcy innego zestawu, udało się wypchnąć unieruchomiony ciągnik siodłowy wraz z naczepą w nienaruszonym stanie. Po całej operacji pozostało nam jedynie zabezpieczenie miejsca po naszych działaniach, tak by przejeżdżający tamtędy kierowcy nie uszkodzili swoich samochodów w wyniku wjechania w pozostałe w nawierzchni głębokie dziury.

Działania zakończyliśmy około godziny 3:30 i udaliśmy się na zasłużony odpoczynek.

W działaniach udział brali:

  • Zastęp OSP Marki - GLBARt 1/19 MERCEDES Benz 687[M]37
  • Patrol Policji z KP w Markach
Dołącz do nas
Google+