OSP Marki
Znów pożar poszycia

Znów pożar poszycia

Kolejne wezwanie do pożaru poszycia leśnego w rejonie ulic Weneckiej i Cmentarnej w Markach

Niecałe 2,5 godziny trwała przerwa na obsługę sprzętu i regenerację sil przez naszych strażaków po zakończonych działaniach związanych z nocnym pożarem poszycia. Już o godzinie 11:45 ponownie zawyła nasza syrena wzywająca mareckich ochotników do działania. Zgodnie z dyspozycją Powiatowego Stanowiska Kierowania w Wołominie mieliśmy udać się na ulicę Wenecką w Markach do pożaru trawy.

Już w trakcie dojazdu dyspozycje uległy zmianie i okazało się, że pożar traw to tak naprawdę szybko rozprzestrzeniający się pożar poszycia leśnego w rejonie ulic Weneckiej i Cmentarnej. dzięki współpracy ze stanowiskiem obserwacyjnych i zastępem Straży Leśnej Nadleśnictwa Drewnica udało się nam w miarę szybko dotrzeć na miejsce. Okazało się, że sytuacja jest bardzo poważna, a sucha ściółka szybko jest opanowywana przez trawiący ją ogień, Bezpośredni dojazd do miejsca pożaru okazał się niemożliwy ze względu na ukształtowanie terenu i nośność podłoża, po którym mogły się poruszać jedynie lekkie samochody terenowe, a nie ciężkie pojazdy pożarnicze. Po rozwinięciu linii głównej i dwóch linii gaśniczych przystąpiliśmy do działań wspierając jednostkę Straży Leśnej operująca na lewym skrzydle pożaru. W tym samym czasie na miejsce zaczęły docierać kolejne jednostki wyposażone w lekkie samochody na podwoziu terenowym (OSP Zielonka i Kobyłka) oraz zastęp 681[M]25 z JRG PSP w Wołominie, który przejął dowodzenie całością działań. Na miejsce były dysponowane kolejne samochody, które miały stanowić wsparcie w zakresie zaopatrzenia wodnego dla samochodu JRG PSP w Wołominie, który był głównym punktem zasilenia wodnego dla operujących linii gaśniczych. Ze względu na to, że samochody nie nadążały dowozić wystarczających ilości wody, KDR za pośrednictwem PSK zadysponował na miejsce akcji cysternę 681[M]39 z JRG PSP w Wołominie, która po dotarciu zasiliła bezpośrednio samochód 681[M]25, a pozostałe samochody zostały zadysponowane do dowożenia wody dla ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego 688[M]46 z OSP w Radzyminie, który stanowił główny punkt zasilenia wodnego na innym skrzydle pożaru. Ze względu na duży obszar pożaru (około 3ha) i konieczność dokładnego przelania pogorzeliska celem likwidacji zarzewi ognia zagnieżdżonych w głębszych warstwach ściółki, działania trwały dość długo.

W trakcie prowadzenia działań, nasz zastęp 687[M]37 został przedysponowany do działań związanych z przelaniem pogorzeliska po nocnych działaniach w rejonie ulic Okólnej i Grunwaldzkiej. Po zlikwidowaniu pojedynczych zarzewi ognia i dokładnym sprawdzeniu całego obszaru pogorzeliska załoga powróciła ponownie do walki z pożarem przy ulicy Wenckiej i Cmentarnej.

Działania, które trwały ponad 9 godzin zakończono o godzinie 20:53 a wszystkie zastępy biorące w nich udział udały się w drogę powrotną do swoich jednostek macierzystych.

W trakcie dojazdu do koszar, na tyłach Szkoły Podstawowej nr 4 w Markach, przy ulicy Dużej, nasi strażacy zauważyli grupę małoletnich podpalających trawy i trzciny porastające skarpę. Zostały podjęte natychmiastowe działania celem ugaszenia pożaru w zarodku i ujęcia podpalaczy. Na miejsce został zadysponowany również patrol Policji z Komisariatu Policji w Markach, któremu przekazano dalsze prowadzenie sprawy.

W działaniach udział brali:

  • 2 zastępy OSP Marki - GBARt 2,5/16 IVECO Magirus 687[M]36, oraz GLBARt 1/19 MERCEDES-BENZ 687[M]37
  • 2 zastępy JRG PSP w Wołominie - GCBA 5/32 Man 681[M]25, oraz cysterna GCBA 22/13 Renault Premium 681[M]39
  • 2 zastępy OSP Kobyłka - GLBM 0,45/1 Ford Ranger 689[M]21, oraz GBA 2,5/16 Star 266 689[M]22
  • 2 zastępy OSP Zielonka - GLBM 0,4/0,6 Toyota HILUX 688[M]22, oraz GBA 2,7/30 Renault Midlum 689[M]74
  • 2 zastępy OSP Radzymin - GBA 2,5/16 Renault Midlum 689[M]50, oraz GCBA 9,5/56 Scania 688[M]46
  • Zastęp OSP Ząbki - GCBA 5/24 Jelcz 422 688[M]26
  • Straż Leśna Nadleśnictwa Drewnica 30-04
Dołącz do nas
Google+