OSP Marki
Pożar traw i poszycia

Pożar traw i poszycia

Pożar traw i poszycia leśnego w rejonie starych glinianek przy ulicy Wspólnej w Markach

W dniu dzisiejszym, krótko po godzinie 16:30 zostaliśmy poinformowani przez Powiatowe Stanowisko Kierowania w Wołominie, o zgłoszeniu przez patrol Policji pożaru traw i nieużytków w rejonie glinianek przy ulicy Wspólnej w Markach. W dwie minuty pełna obsada wozu 687[M]36 wyjechała do działań.

Po przybyciu na miejsce okazało się, że płona trawy w pasie nieużytków pomiędzy zbiornikami Konne, a pożar rozprzestrzenia się na poszycie leśne pobliskiego drzewostanu oddzielającego obszar pożaru od ulicy Wspólnej. W pierwszej fazie działań próbowano opanować pożar przy użyciu tłumic i łopat, jednak wysiłki strażaków były mało skuteczne, gdyż wiejący wiatr o zmiennym kierunku skutecznie przerzucał zarzewia ognia z jednego miejsca w drugie. W związku z tym dowódca podjął decyzję o zorganizowaniu stanowiska wodnego z wykorzystaniem pompy pływającej i czerpania wody bezpośrednio z jednego z naturalnych zbiorników wodnych. W międzyczasie, za zgodą Dyżurnego PSK na miejsce zdarzenia został zadysponowany drugi zastęp z naszej jednostki 687[M]37, który miał stanowić bezpośrednie wsparcie dla działających strażaków. Równolegle prowadzono rozpoznanie w kwestii możliwości dojazdu do zagrożonego obszaru, jednak naturalne przeszkody terenowe i przyrodnicze skutecznie to uniemożliwiały. W końcu udało się ustalić, że najbliżej do miejsca pożaru można dojechać od strony ulicy Stawowej i oba nasze samochody zajęły swoje pozycje bojowe. Dzięki temu udało się opanować pożar na jednym skrzydle i skutecznie uniemożliwić jego dalszy rozwój, natomiast problemem była sytuacja w rejonie leśnym, gdzie pożar trawił poszycie, co wymagało podania sporych ilości wody, a dojazd w tamten rejon był niemożliwy. W związku z tym dowódca podjął decyzję o wykonaniu niezbędnej przecinki dla dojazdu wozu bojowego w zagrożony rejon, a tym samym udało się ostatecznie opanować rozwój pożaru i jego dalszą eskalację. W wyniku pożaru, spaleniu uległo około 1500m2 nieużytków i poszycia leśnego.

Po dokładnym przelaniu poszycia leśnego oraz pozostałego pogorzeliska oba zastępy, po ponad 2-godzinnej akcji powróciły do koszar. Dzisiejszy wyjazd był też pierwszym sprawdzianem dla naszego nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego zakupionego od OSP w Wesołej, który oficjalnie decyzją Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie wszedł do podziału bojowego z dniem 6 kwietnia bieżącego roku. Jak się okazało, decyzja podjęta przez Burmistrza oraz Radę Miasta była słuszna, a nowy nabytek doskonale sprawdził się w działaniach na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta.

W działaniach udział brali:

  • 2 zastępy OSP Marki - GBARt 2,5/16 IVECO Magirus 687[M]36, oraz GLBARt 1/19 MERCEDES-BENZ 687[M]37
Dołącz do nas
Google+