OSP Marki
Trzy interwencje

Trzy interwencje

Trzy wyjazdy do usuwaniu skutków silnych wiatrów na terenie miasta Marki.

W niedzielny poranek, podczas gdy część naszych druhen i druhów pracowała już przy organizacji 23 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nasz zastęp wyjazdowy 687[M]36 został zadysponowany przez Powiatowe Stanowisko Kierowania do prac przy usuwaniu skutków silnych wiatrów przechodzących nad naszym miastem.

Pierwsza interwencja dotyczyła powalonego drzewa, które upadło na posesję przy ul. Odrowąża w Markach i zatrzymało się na jej dachu, zagrażając mieszkańcom. Ze względu na to, że działania były utrudnione (drzewo mogło zsunąć się po budynku i go uszkodzić), a nasz sprzęt niewystarczający, dowódca zadysponował w rejon działań podnośnik hydrauliczny 681[M]53 z JRG PSP w Wołominie. Po przybyciu na miejsce wsparcia, drzewo zabezpieczono przed możliwym osunięciem, a następnie sukcesywnie odcinano kolejne fragmenty korony i pnia, aby ostatecznie bezpiecznie całkowicie usunąć zagrażający wiatrołom. W wyniku upadku zostało delikatnie uszkodzone poszycie dachu, jednak dodatkowych strat nie odnotowano. Podnośnik hydrauliczny ruszył w drogę powrotną do jednostki macierzystej, a nasz zastęp udał się do kolejnego zgłoszenia.

Z ulicy Odrowąża udaliśmy się na ulicę Opolską, gdzie kolejny wiatrołom runął w poprzek drogi uniemożliwiając tym samym komunikację i zagrażając osobom poruszającym się w tym rejonie. Tym razem nasze działania polegały na pocięciu zwalonego drzewa i usunięciu go poza pas drogi. Po zakończeniu działań około godziny 12:00 powróciliśmy do koszar, by skontaktować się z Panią Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 w Markach, na terenie którego runęła potężna gałąź uszkadzając elewację, skrzynkę z gazomierzem i zrywając napowietrzną linię zasilającą.

Po około godzinie, tym razem z dyspozycji Samodzielnego stanowiska ds. zarządzania kryzysowego i obronności Urzędu Miasta Marki, udaliśmy się na ul. Dużą by zająć się połamanym kasztanowcem na terenie Przedszkola Miejskiego nr 2. Na miejscu była już Dyrekcja placówki, pogotowie energetyczne, oraz przedstawiciel Zakładu Usług Komunalnych, a po chwili dotarła również ekipa pogotowia gazowego. Nasze działania polegały na usunięciu sporych fragmentów gałęzi, które w trakcie upadku drzewa powbijały się w ocieplenie budynku, a następnie udrożnienie dostępu do skrzynki z gazomierzem, która na szczęście uległa tylko powierzchownym uszkodzeniom. Następnie usunęliśmy połamane drzewo i zabezpieczyliśmy przewód napowietrznej linii zasilającej, a także przy wykorzystaniu podnośnika ekipy pogotowia energetycznego przycięliśmy gałęzie zagrażające linii telekomunikacyjnej i przechodniom.

Nasze działania zakończyły się około godziny 13:40 i zastęp udał się w kierunku Szkoły Podstawowej nr 4 gdzie odbywał się marecki Finał WOŚP.

Dołącz do nas
Google+