OSP Marki
I znów niespodzianka...

I znów niespodzianka...

Kolejny dzień techniczny z niespodzianką.

Jak co tydzień w naszej jednostce piątek jest dniem technicznym. W trakcie normalnych czynności obsługowych naszego sprzętu obsada Jednostki Operacyjno-Technicznej otrzymała alarmowego SMS-a. Jak się później okazało to Druh Naczelnik po raz kolejny zarządził nieoczekiwany przez nikogo wyjazd na ćwiczenia praktyczne. Tak jak poprzednio na ćwiczenia wyjechały obydwa zastępy naszej jednostki IVECO MAGIRUS 687[M]36 i MERCEDES 687[M]37, które udały się w rejon ćwiczeń.

Tym razem miejscem ćwiczeń była Szkoła Podstawowa nr 4 w Markach, a tematyka prowadzonych zajęć obejmowała zagadnienia związane z działaniami ratowniczo-gaśniczymi w obiektach użyteczności publicznej z wykorzystaniem aparatów ochrony dróg oddechowych (ODO) i ewakuacją poszkodowanych z zadymionych pomieszczeń, a także zasady prowadzenia korespondencji radiowej w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych. 

Głównymi założeniami taktycznymi ćwiczenia było zgłoszenie o pożarze w budynku szkoły, gdzie zauważono zadymienie w jednym z pomieszczeń. Po przybyciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania uzyskano informację, że w zadymionej klasie może znajdować się jeszcze jakaś poszkodowana osoba. Przybyłe na miejsce zastępy mają się rozwinąć i po zabezpieczeniu aparatami ODO dotrzeć do zagrożonego rejonu, przeprowadzić dokładne rozpoznanie i ewentualnie ewakuować osobę poszkodowaną. W trakcie działań w zadymionym pomieszczeniu jeden z ratowników nagle słabnie i traci przytomność, natomiast drugi ma wdrożyć procedurę RATUNEK, w miarę możliwości ewakuować go do strefy bezpiecznej, po czym wrócić do prowadzenia działań gaśniczych. Pozostałe roty mają zapewnić wsparcie medyczne i wodne dla prowadzących bezpośrednie działania ratowniczo-gaśnicze. 

Wszyscy staraliśmy się wypaść jak najlepiej, a jak przebiegały nasze ćwiczenia, można zobaczyć na załączonych fotografiach. Już wkrótce postaramy się też zamieścić materiał filmowy z tych ćwiczeń.

Dołącz do nas
Google+