Ochotnicza Straż Pożarna w Lesznie

Ochotnicza Straż Pożarna w Lesznie znajduje się w malowniczej okolicy Narodowego Parku Kampinoskiego w wojewódzctwie mazowieckim, powiat Warszawa Zachód. Historia powstania jednostki nadal jest okryta tajemnicą, ponieważ strażnica spłoneła, a wraz z nią wszystkie dokumennty i sztandar. Z opowiadań mieszkańców Leszna, można się dowiedziec, iż rok założenia straży to okres 1919r. Obecnie wyniku poszukiwania w archiwach dokumentacji powstania OSP Leszno, zostały odnalezione dokumenty, w rejestrze guberni warszawskiej, gdzie odnajdujemy wpis założenia straży pożarnej w roku 1912. Uważa się, że strażnica założona w 1919 roku powstała z inicjatywy odbudowania spalonej strażnicy przez mieszkańców Leszna, oraz w tamtych czasach pełniącego duspasterską posługę w Lesznie, ks. Czesława Skomorskiego.  W roku 1938 rozpoczeła się budowa murowanej remizy strażackiej. 

strazstara.jpg

Z posiadanych archiwalnych dokumentów od 1919 do 1946 roku możemy dowiedziec się, iż OSP Leszno wzieła czynny udział w przeszło 600 pożarach. W latach 1946 roku zostaje powołany pierwszy w Polsce Ludowej Zarząd, którego skład wchodził prezes dh Felicjan Płaski, a naczelnikiem dh Wincenty Rutkowski.

orkiestra.jpg

W tamtych czasach udało się uzyskac nowy sztandar, instrumenty muzyczne dla orkiestry dętej, samochód ciężarowy marki "Dodge", oraz sprzęt do walki z pożarami.

straz2.jpg

Dzięki pomocy społeczeńśtwa i państwa w roku 1959 udało się ukończyc budowe murowanej remizy, która do dnia dzisiejszego służy społeczeństwu i strażakom, jako miejsce trzewienia kultury, tradycji, rozwojowi wiedzy przeciwpożarowej, oraz innym potrzebom miejscowej władzy i ludności. I chodź historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie, jeszcze dokońca nie jest odkryta, praca i wysiłek byłych członków straży pożarnej w Lesznie pozwoliła na dalszy rozwój i wysoki poziom umiejętności druhów OSP Leszno, którzy z dumą repezentują uwczesną straż pożarną w Lesznie.

straz3.jpg

Dołącz do nas
Google+