OSP Szkopy
Podsumowanie 2015 roku

Podsumowanie 2015 roku

Zakończył się rok 2015, który w naszej jednostce obfitował w wiele ciekawych wydarzeń.

INTERWENCJE

Nasza jednostka uczestniczyła, tak samo jak w 2014 roku łącznie w 9 zdarzeniach, wszystkie miały miejsce na terenie gminy Repki:
1. 3 czerwca - wypadek drogowy na odcinku Szkopy-Wyrozęby
2. 19 lipca - pożar sterty słomy Kolonia Czaple
3. 27 lipca - przewrócone drzewo na drodze krajowej numer 62 w pobliżu skrzyżowania z drogą powiatową na Szkopy
4. 5 sierpnia - pożar ścierniska Szkopy
5. 6 sierpnia - pożar ścierniska Repki, ul. Szkolna
6. 18 sierpnia pożar ścierniska Szkopy
7. 31 sierpnia - pożar pozostałości roślinnych na polu Ostrówek
8. 13 grudnia - zerwana linia średniego napięcia Ostrowiec
9. 14 grudnia - przewrócone drzewo na drogę Baczki
Ponadto w ciągu roku 2 razy dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej (SKKP PSP) w Sokołowie Podlaskim uruchamiał syrenę w naszej jednostce, jednak te zdarzenia nie są wliczane do wyjazdów, miało to miejsce 25 stycznia - pożar stodoły w Skrzeszewie, wtedy mieliśmy awarię auta oraz 12 września - pożar śmieci w Wyrozębach, wówczas nie było potrzeby wyjazdu, ponieważ miejscowa jednostka opanowała pożar. Najdłużej trwającą akcją był pożar sterty w Czaplach Kolonii, spędziliśmy tam blisko 6 godzin, najkrócej zaś braliśmy udział w usuwaniu drzewa w Baczkach. Na wszystkie 9 wyjazdów nasza jednostka 6 razy współpracowała z innymi jednostkami, zaś pozostałe 3 akcje były to samodzielne działania. W działaniach ratowniczo-gaśniczych łącznie udział wzięło 54 naszych strażaków.
Nasza jednostka praktycznie od początku istnienia brała udział w małej liczbie akcji ratowniczo-gaśniczych, ale oznacza to tylko jedno: że w naszej wsi i okolicy jest bezpiecznie. Ponadto w gminie mamy aż 3 jednostki działające w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego: Repki, Skrzeszew i Wyrozęby na których spoczywa cały ciężar zabezpieczenia operacyjnego gminy Repki, ponieważ praktycznie zawsze to one są dysponowane w pierwszej kolejności do większości zdarzeń, zaś nasza jednostka jak i pozostałe jednostki typu S w gminie Repki są wysyłane w tzw. drugim rzucie, ale jak wiadomo, tak nie zawsze się dzieje.

ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE 2015

W 2015 roku drużyna OSP Szkopy dwukrotnie brała udział w zawodach sportowo-pożarniczych:
-14 czerwca 2015, Wyrozęby - szczebel gminny - I miejsce
-4-6 września, Polanica-Zdrój - szczebel krajowy - III miejsce(drużyna otrzymała prawo do startu w kolejnych zawodach krajowych w 2019 roku)(były to drugie zawody krajowe w historii OSP Szkopy, poprzednie odbyły się 2 października 1993 roku). Pod koniec roku rozpoczęto treningi do zawodów sportowo-pożarniczych wg regulaminu CTIF.

NOWY SPRZĘT I SZKOLENIA

W 2015 roku udało się pozyskać sporo sprzętu ratowniczo-gaśniczego, a wszystko to dzięki zdobyciu III miejsca w XIV Krajowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, w których to wygraliśmy 7000 zł, a kolejne 8000 zł przekazała nam Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 2000 zł przekazało Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, za które kupiono wyposażenie do siłowni. Poniżej przedstawiamy listę sprzętu, który udało się zakupić za łączna kwotę 15 000 zł:
- butla tlenowa aluminiowa z zaworem 2,7 l - x1
- drabina nasadkowa DN 2,7 - x3 przęsła
- obuwie Brandbull 006 - x4 pary
- tłumnice metalowe bez styla - x3
- kamizelka odblaskowa z napisem STRAŻ - x6
- taśma ostrzegawcza z napisem STRAŻ - x2
- gaśnica proszkowa 6kg ABC – x2
- rękawice Patron ze ściągaczem - x4 pary
- kominiarka WUS 2K - x6
- latarka Mac Tronic MX532L-RC z nasadką do kierowania ruchem – x2
- bosak ciężki – x1
- zestaw szyn Kramera 14 sztuk w torbie – x1
- zestaw opatrunków hydrożelowych WATER JEL dla PSP na oparzenia w torbie zgodny z wytycznymi KSRG(standard 2013) – x1 zestaw
- reduktor tlenowy 0-25 l/min – x1
- latarka kątowa Peli Little ED LED 3660 ZONE 1
- kurtyna wodna W-52 1 szt.
- smok ssawny prosty 1 szt.
- szpadle Fiskars 2szt.
- łopaty Fiskars 2szt.
- deska ratownicza kompletna Iron Duck
- radiotelefon Motorola GP 360 1 szt.
- węże ssawne gumowe 1,6m 4 szt.
- generator sygnałów dźwiękowych ZURA 2120
- terminal do alarmowania strażaków za pomocą SMS.
- weże tłoczne W-52 x3
W 2015 roku 3 naszych strażaków ukończyło kurs podstawowy OSP wraz z ćwiczeniami w komorze dymowej w Ostrołęce, 2 strażaków ukończyło kurs z ratownictwa wodnego, 1 strażak ukończył kurs przyjmowania śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Pod koniec 2014 i do połowy 2015 roku udało się wyremontować cały budynek naszej strażnicy. Ekipa remontowa wykonała szereg prac związanych z wymianą starych elementów wewnątrz remizy: wykonano podwieszane sufity, pomalowano ściany, dodano nowe wyposażenie kuchni oraz sal. Na zewnątrz wokół remizy położono kostkę brukową, wymieniono pokrycie dachowe, zostało zrobione także pomieszczenie dla strażaków, w którym teraz mieści się siłownia. Teren wokół remizy powiększył się poprzez zagospodarowanie ternu po starej mleczarni, sam budynek został wyburzony.

W 2015 roku, z resztą od początku istnienia szkopowskiej straży braliśmy udział w uroczystościach kościelnych związanych z procesją Bożego Ciała oraz Świętami Wielkanocnymi, pełniąc wartę przy Grobie Pańskim. Nasi druhowie brali udział w zabezpieczeniu Gminnych i Powiatowych Dożynek, które w 2015 roku odbywały się w Repkach, wówczas nasza straż otrzymała nagrody z KRUSu: prądownicę wodno-pianową, topór ciężki, 2 odcinki węża tłocznego W-52 oraz 2 prądownice proste.

 

Dołącz do nas
Google+