Historia

OSP w Skrzeszewie została powołana do życia w 1921 roku przez grupę mieszkańców której przewodził Stefan Strus właściciel majtku Ignacpol, poseł na Sejm II Rzeczpospolitej.

Ich celem było zabezpieczenie wsi, świeżo odbudowanej po wielkim pożarze wywołanym ostrzałem miejscowości przez wojska Pruskie w czasie I wojny światowej.

Ostrzał był tak skuteczny, że cała wieś spłonęła pozostał tylko kościół w którym do dzisiaj utkwiły uwięzłe w ścianach pruskie pociski.

Sytuacja powtórzyła się w 1920 roku podczas zwycięskiej bitwy w której jazda ochotnicza mjr.Feliksa Jaworskiego skutecznie odcięła drogę odwrotu kilku dywizjom bolszewickim cofającym się z pod Warszawy.

Pierwszym prezesem wybrano oczywiście Stefana Strusa, który ofiarował drzewo na budowę a strażacy przetarli je na odpowiednie bale i wystarczył tydzień aby remiza była gotowa. Budynek nie stał długo bez wyposażenia.

Za pieniądze ze składek, darowizn i dochodów z imprez kulturalnych zakupiono wóz konny rekwizytowy, sikawkę ręczną, dwie beczki na wózkach a miejscowy krawiec uszył pierwsze mundury.

Społeczeństwo Skrzeszewa doceniając zaangażowanie strażaków funduje w 1930 roku sztandar który jest do dzi¶ przechowywany w miejscowym kościele parafialnym.

Strażacki zapał udzielił się nawet....zwierzętom. Gdy koń jednego ze strażaków usłyszał sygnał alarmowy, pędził z pastwiska prosto do remizy i stawał przed wozem rekwizytowym. Właściciel znał już nawyki swojego konia to też nie rozglądał się za nim, ale chwytał uprzęż i też biegł do remizy, wiedział że jego rumak będzie tam oczekiwał swego gospodarza.

W trudnym okresie okupacji hitlerowskiej druhowie ze Skrzeszewa zapisali piękną kartę w swojej historii, licznie przystąpili do ruchu oporu, pomagali ukrywającym się na miejscowym cmentarzu żydom, przeprowadzali akcje sabotażowe. Kilku z nich nie wróciło do szeregu, zostali na zawsze pod Monte Cassino, Zgorzelcem i na polach podwarszawskich.

Trudna walka, po zakończeniu wojny przemieniła się w trud odbudowy. Wycofujący się Niemcy zrabowali sprzęt pożarniczy, trzeba było o wszystko starać się od nowa. Już w 1952r. zostaje wyposażona w samochód gaśniczy marki RUGBY a następnie Ford CANADA.

Wokół straży skupia się też życie kulturalne, strażacki zespół sceniczny wystawił około 20 różnych przedstawień tzw. komedyjek z których przedstawienie pt. "Na Kwaterach" było wielokrotnie wystawiane w okolicznych miejscowościach. Zespół cały dochód przeznaczał na zakup sprzętu.

W 1963r.oddano do użytku nowoczesny jak na tamte czasy piętrową strażnicę z dwoma boksami garażowymi. Cztery lata później PKSP w Sokołowie Podl. przekazała typowy strażacki beczkowóz star 25.Pojazd ten służył do 1985r. w którym to został zastąpiony przez typowy samochód gaśniczy STAR 200 GBM 2,5/8 .

W 1996r. OSP świętuje uroczyście 75-lecie powstania. Podczas uroczystości w dowód uznania otrzymuje trzeci już z kolei sztandar.

Rok później straż zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. Udział w systemie nakłada nowe, szersze zadania, dlatego dzięki wsparciu finansowemu ZOSP RP i budżetu Gminy zostaje zmodernizowany i dostosowany do aktualnych potrzeb samochód w firmie OSINY nasz samochód i otrzymuje oznaczenie STAR 200 GBA 2,5/16. Drugim pojazdem przeznaczonym przede wszystkim do ratownictwa drogowego staje się zdobyty i wyposażony dzięki wsparciu władz gminy FORD TRANSIT przekazany z JRG KP PSP w Sokołowie Podlaskim w 2006 roku.

W 2010 rok który jednostka pozyskała fabrycznie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 13.290 4x4 GBA 2,5/25. Rozstrzygnięto również przetarg na budowę nowego garażu, prace rozpoczną się jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne. Jednocześnie są prowadzone pracę przy remoncie remizy w jej wnętrzu. W 2011roku po przyjściu do jednostki nowego Mana i wprowadzeniu go do podziału bojowego , Star został przekazany do jednostki OSP Szkopy zastępując tam samochód LUBLIN III GLM, który z kolej został przekazany do jednostki OSP Wyrozęby zastępując tam wysłużonego Żuka GLM. Rozstrzygnięto również przetarg na budowę nowego garażu, prace rozpoczną się jak tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne. Jednocześnie są prowadzone pracę przy remoncie remizy w jej wnętrzu.
24 lipca 2011 roku odbyły się uroczyste obchody 90-tej rocznicy powstania Ochotniej Straży Pożarnej a także poświęcenie nowego samochodu strażackiego i przekazanie do eksploatacji i poświęcenie nowego budynku remizy w Skrzeszewie.
W 2013 rok który jednostka pozyskała lekki samochód ratownictwa technicznego na podwoziu VW Transporter T4 z KP PSP w Sokołowie Podlaskim, który zastąpił w jednostce Forda Transita, który z kolej został przekazany do jednostki OSP Sawice i przerobiony z SLRt na GLM.
Obecnie na wyposażeniu naszej jednostki składa się :
- Średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN TGM 13.290 4x4 GBA 2,5/25
- Lekki samochód ratownictwa technicznego VW transporter T4 4x2 SLRt
- sprzęt ochrony układu oddechowego (SOUO) Auer
- zestawy pierwszej pomocy PSP-R1, deski, szyny, kramery, defiblyrator AED
- zestawy narzędzi hydraulicznych HOLMATRO (średni i ciężki zestaw)
- innych podstawowy sprzęt wykorzystywany podczas działań ratowniczo-gaśniczych

Obecnie OSP w Skrzeszewie liczy 40-tu członków czynnych, 5 członków honorowych w tym 10 pań zrzeszonych w KDP z których część odbędzie w tym roku podstawowe szkolenie i będzie brała czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Członkowie cały czas podnoszą swoje kwalifikacje poprzez udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach organizowanych przez KP PSP w Sokołowie Podlaskim. Obecnie dwóch z naszych druhów pracują jako zawodowi strażacy a są to Marcin Tomczuk- pełniący służbę w JRG KP PSP Sokołów Podlaski i Kamil Prokopczuk- pełniący służbę w JRG nr.1 KM PSP w Siedlcach.

Rozwój straży nie był by możliwy bez wsparcia samorządu, Rady Gminy w Repkach przychylności Wójta Gminy, bezinteresownemu wsparciu finansowemu wielu firm oraz osób prywatnych. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Bogata historia życia jednostki w Skrzeszewie pozwala żywić nadzieję na dalszy jej rozwój dla dobra mieszkańców wsi, gminy Repki i powiatu Sokołowskiego oraz stanowi godny do naśladowania przykład w przyszłości. Jednostka średnio bierze udział w około 50 akcjach ratowniczo gaśniczych, zarówno na terenie gminy Repki, jak i poza nią.

Zarząd OSP w Skrzeszew przedstawia się następująco:
• Prezes: Tadeusz Szybka
• Naczelnik: Roman Brewczuk
• Zastępca Naczelnika: Grzegorz Tomczuk
• Sekretarz: Zbigniew Kwasik
• Skarbnik: Waldemar Rymarczuk
• Gospodarz: Ryszard Rosłan
• Członek zarządu: Kamil Prokopczuk
• Członek zarządu: Janusz Kwasik

Komisja rewizyjna:
• Przewodniczący: Robert Cieciera
• Sekretarz: Aneta Kwasik
• Członek: Bogdan Kupa

 

Dołącz do nas
Google+