OSP Słubice
79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

79. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

1-go września 1939 roku we wczesnych godzinach porannych, od ataku na Polskę, rozpoczęły się pierwsze walki II Wojny Światowej.

Pierwszymi walkami były walki w Tczewie, które rozpoczęły się o godzinie 4:37 oraz nalot na Wieluń, który miał miejsce o godzinie 4:40. Dziś, 1-go września, 79 lat po tych tragicznych wydarzeniach cała Polska wspomina bohaterów, którzy w obronie Ojczyzny stanęli do walki i przelewali własną krew za wolność i niepodległość.

Na pamiątkę pierwszych walk, punktualnie o godzinie 7:00, na minutę zawyła syrena na naszej strażnicy, którą uruchomił Piotr Kaczmarek, a następnie rozpoczęły się symboliczne uroczystości przy kościele parafialnym w Słubicach. Uroczystości poprowadził historyk, właściciel zespołu pałacowo-parkowego w Słubicach – Sławomir Ambroziak, a udział w nich wzięli również: Wójt Gminy Słubice – Krzysztof Dylicki, Proboszcz Parafii w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski, Radni Rady Gminy, Przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich, Strażacy Ochotnicy z Gminy Słubice oraz mieszkańcy. Pododdział poprowadził Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka, a w skład pododdziału weszły poczty sztandarowe OSP w Słubicach (Marek Bogiel, Krzysztof Dobaczewski i Przemysław Adamowicz) i OSP w Juliszewie oraz strażacy z jednostek OSP w Słubicach (Aleksandra Witczeska, Tomasz Robak, Adam Rączka), OSP w Juliszewie oraz OSP w Grzybowie.

Uroczystość rozpoczęła sią od wysłuchania Hymnu Państwowego, a następnie kilka słów do zebranych skierowali do zebranych Sławomir Ambroziak i Krzysztof Dylicki. Po wysłuchaniu kilku pieśni oraz archiwalnych komunikatów radiowych z 1939 roku zebrani przemieścili się pod pamiątkową tablicę zlokalizowaną przy Kościele, gdzie złożone zostały symboliczne kwiaty i zapalone zostały znicze.

Dołącz do nas
Google+