OSP Słubice
Pamięć o Bohaterach Powstania ciągle żywa!

Pamięć o Bohaterach Powstania ciągle żywa!

Polacy o swoją wolność musieli bardzo często walczyć. Nie inaczej było 74. lata temu, kiedy wybuchło Powstanie w Warszawie.

Dziś, 1-go sierpnia, punktualnie o godzinie 17:00 w całym kraju zabrzmiały syreny, które przypomniały o tym co działo się w 1944 roku, w Warszawie, kiedy nasi rodacy, Bohaterowie, wystąpili przeciw niemieckiemu okupantowi. Być może to właśnie dzięki nim żyjemy dziś w swojej własnej Ojczyźnie.

Syreny zabrzmiały również na terenie naszej gminy. W symboliczne upamiętnienie godziny „W” włączyli się druhowie z OSP w Słubicach, OSP w Łaziskach i OSP w Juliszewie, którzy o godzinie 17:00 na jedną minutę włączyli syreny na swoich strażnicach. Nie ukrywamy, że zaskoczył, ale również bardzo ucieszył, nas fakt, iż w tym czasie obok naszej strażnicy zatrzymały się samochody i ludzie wspólnie z nami wspomnieli Bohaterów Ojczyzny, Powstańców. Dotychczas taki obrazek mogliśmy obserwować jedynie na nagraniach z Warszawy.

W naszej jednostce włączona została syrena na strażnicy, oraz syreny w samochodach bojowych. Hołd Powstańcom oddali: Druhna Aleksandra Witczeska, Druhna Ewa Jabłońska, Druh Marek Bogiel, Druh Piotr Kaczmarek, Druh Rafał Bogiel, Druh Przemysław Adamowicz i Druh Michał Dylicki. Nad nimi powiewała biało-czerwona flaga.

Nieustannie w uszach dźwięczą nam słowa, które kilka lat temu jeden z naszych druhów usłyszał od kombatanta, biorącego udział w walkach podczas II Wojny Światowej: "Jestem pewien, że to właśnie Wy Ochotnicy, Strażacy Ochotnicy, w przypadku zagrożenia zbrojnego dla naszej Ojczyzny, pierwsi szli byście na ochotników do wojska." Te słowa wypowiedziane zostały podczas rozmowy o różnicach, czy też podobieństwach, między walczącymi na wojnie ochotnikami, a strażakami ochotnikami.

W związku z problemami technicznymi link do filmu TUTAJ.

Idąc w przyszłość nigdy nie zapominajmy o przeszłości. Cześć i Chwała Bohaterom!

Dołącz do nas
Google+