OSP Słubice
Powiatowy Dzień Strażaka – Bielsk 2018

Powiatowy Dzień Strażaka – Bielsk 2018

Tegoroczne Święto Strażaka w całej Polsce jest wyjątkowe, ponieważ przypada w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Strażacy Ochotnicy z Powiatu Płockiego, spotkali się w minioną sobotę (23 czerwca) w Bielsku, gdzie odbył się Powiatowy Dzień Strażaka. Organizatorami tego wyjątkowego wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe w Płocku oraz Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Płocku. Wśród wielu gości obecnych na uroczystości znaleźli się m.in.: Starosta Płocki – Mariusz Bieniek, Prezes ZOP ZOSP RP – Hilary Januszczyk, Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP – Waldemar Pawlak, Poseł na Sejm RP – Piotr Zgorzelski, Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik, Przewodniczący Rady Powiatu Płockiego – Lech Dąbrowski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Płocku – Grzegorz Padzik, Prezesi Zarządów Oddziałów Gminnym i Wójtowie Gmin powiatu płockiego oraz delegacje z jednostek OSP z terenu powiatu. Gminę Słubice reprezentował Wójt Gminy Słubice, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, Wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego, Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka, Radny Rady Powiatu Płockiego – Józef Walewski oraz delegacje z jednostek OSP w Słubicach (Piotr Kaczmarek, Bartłomiej Tomasik, Piotr Bogiel, Kamil Duda i Michał Dylicki), OSP w Juliszewie, OSP w Grzybowie, OSP w Łaziskach, OSP w Piotrkówku i OSP w Wiączeminie Polskim. Dodatkowo jedno ze stoisk z tradycyjnymi „Powidłami Słubickimi” wystawiał Wiceprezes OSP w Słubicach – Andrzej Markiewicz.

Strażackie Święto rozpoczęło się od Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Bielsku, którą odprawił Biskup Senior Roman Marcinkowski wraz z kapłanami z diecezji płockiej. W Eucharystii, podczas której modlono się za strażaków i ich bliskich, udział wzięły poczty sztandarowe, w tym poczet sztandarowy OSP w Słubicach w składzie: Bartłomiej Tomasik, Piotr Bogiel i Kamil Duda. Niespodzianką był fakt, iż z jednej z wieży kościoła, na linie sprowadzone zostały flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Za sprawne przeprowadzenie zjazdu odpowiedzialni byli druhowie z OSP Płock-Podolszyce. Film z tego zjazdu dostępny jest TUTAJ

Kolejnym punktem była parada pojazdów strażackich z terenu powiatu. Udział w niej wzięły w sumie 74 pojazdy, w tym 65 samochodów, 4 przyczepy konne (3 ciągnięte przez konie), 2 przyczepy kwatermistrzowskie, 1 przyczepa z łodzią, 1 przyczepa z działkiem wysokiej wydajności i 1 przyczepa z zestawem pompowym wysokiej wydajności. Naszą jednostkę w paradzie reprezentowały pojazdy: 369[M]53 SLOp Toyota Hilux + przyczepka kwatermistrzowska, w którym znaleźli się Michał Dylicki – Kierowca i Piotr Kaczmarek – Dowódca oraz zastęp kawalerii konnej pod dowództwem Romana Jabłońskiego. Film z parady pojazdów dostępny jest TUTAJ.

Pojazdy przemieściły się na specjalnie przygotowany plac, a poczty sztandarowe i zaproszeni goście na plac uroczystości, zlokalizowany przy OSP w Bielsku, gdzie meldunek przyjął Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP – Waldemar Pawlak. Podczas części oficjalnej miało miejsce wiele miłych momentów. Okolicznościowy medal Dnia Strażaka otrzymał Prezes ZOG ZOSP RP w Słubicach – Krzysztof Dylicki, medalem zasłużony dla powiatu płockiego wyróżniony został Prezes OSP w Słubicach – Marek Tarka, a medalem Pamiątkowym Pro Mazovia od Marszałka Województwa Mazowieckiego – Wiceprezes OSP w Słubicach, twórca „Powideł Słubickich” – Andrzej Markiewicz. Dodatkowo w imieniu jednostki okolicznościowy czek na zakup sprzętu i umundurowania odebrał Prezes – Marek Tarka. Każda z jednostek otrzymała również zestaw węży tłocznych W-52 i W-75, których sponsorem był Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Powiatowy Dzień Strażaka to również dzień przeglądu Orkiestr Dętych, w którym udział wzięło 9 orkiestr: Orkiestra Dęta przy OSP w Słubicach – pod batutą Kapelmistrza Szymona Ogrzebacza, Orkiestra Dęta przy OSP w Gąbinie, Gminna Orkiestra Dęta w Łącku, Orkiestra Dęta przy OSP w Bielsku, Gminna Orkiestra Dęta w Staroźrebach, Gminna Orkiestra Dęta w Starej Białej, Orkiestra Dęta przy OSP w Drobinie, Orkiestra Dęta przy OSP w Rębowie, Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Technicznych w Płocku. Ostatecznie I miejsce zajęła Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Drobinie; II miejsce – Gminna Orkiestra Dęta w Starej Białej, a III miejsce – Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Technicznych nr 70 w Płocku. Nasza Orkiestra zaprezentowała się bardzo profesjonalnie, niestety nie udało się zająć miejsca na podium. Fragment występów obejrzeć można TUTAJ

Dołącz do nas
Google+