OSP Słubice
Święto Strażaków w Płocku

Święto Strażaków w Płocku

Maj jest wyjątkowym miesiącem dla strażaków, ponieważ to właśnie wtedy przypada Święto Patrona Strażaków – Świętego Floriana, które świętowane jest zarówno przez zawodowców jak i ochotników.

Dziś, 17-go maja, w Płocku odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka, które zorganizowane zostały przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Płocku. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kolegiacie św. Bartłomieja, tzw. Farze. Eucharystii podczas, której modlono się w intencji strażaków oraz ich rodzin przewodzili kapelani strażaccy. Kolejnym punktem obchodów był apel, który z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe przeniesiony został do wnętrza płockiego ratusza.

W uroczystościach udział wzięli m.in. Komendant Miejski PSP w Płocku, gospodarz uroczystości – Grzegorz Padzik, Zastępca Komendant – Jacek Starczewski, Naczelnik Wydziału Operacyjnego, który prowadził uroczystość – Artur Czachowski, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego – Mirosław Jasztal, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku – Hilary Januszczyk, Starosta Płocki – Mariusz Bieniek, Wicestarosta – Iwona Sierocka, Przewodniczącyc Rady Powiatu Płockiego – Lech Dąbrowski, Zastępca Prezydenta Miasta Płocka – Roman Siemiątkowski, przedstawicielka PKN Orlen i Fundacji Orlen Dar Serca – Wioletta Kulpa, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Płocku – Małgorzata Bombalicka, przedstawiciele służb i instytucji, w tym: Policji, Straży Miejskiej, Służby Więziennej, Nadleśnictw, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Służby Więziennej, Weterynarii, Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Nadzoru Budowlanego i wielu innych. Ten wyjątkowy dzień uświetniła obecność pocztów sztandarowych: Komendy Miejskiej PSP w Płocku, Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku, Zakładowej Straży Pożarnej PKN Orlen w Płocku, OSP w Słubicach (Marek Tarka, Marek Bogiel, Michał Dylicki), OSP w Gąbinie, OSP w Wyszogrodzie, OSP w Staroźrebach, OSP w Płocku-Trzepowie, OSP w Płocku-Podolszycach, OSP w Płocku-Borowiczkach. Dowódcą uroczystości był Michał Żółtowski.

Dzisiejszy dzień był okazją do wręczenia wielu odznaczeń i awansów. Awanse na wyższe stopnie odebrali m.in. Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Płocku – Jacek Starczewski i Dowódca JRG nr 2 w Płocku – Mariusz Fijałkowski, który awansowani zostali do stopnia brygadiera oraz wielu ratowników z JRG nr 2 w Płocku, z którymi na co dzień mamy przyjemność współpracować. Gratulujemy!

Święto strażaków było również okazją do przekazania nowych pojazdów. Dwa nowe, lekkie samochody ratownictwa technicznego trafiły do JRG nr 2 oraz JRG nr 3 w Płocku, a samochód specjalistyczny wyposażony w drabinę mechaniczną przekazany został ratownikom z ZSP PKN ORLEN w Płocku. Kluczyki do tego ostatniego pojazdu przekazane zostały na ręce Dowódcy Sekcji w ZSP, Marka Murasa, który jest jednocześnie naczelnikiem jednostki OSP w Juliszewie. Na zakończenie uroczystości pojazdy zostały poświęcone.

Podczas wystąpień padło wiele ciepłych słów pod adresem strażaków, również ochotników. Słowa te wypowiadali m.in. Starosta Płocki – Mariusz Bieniek oraz Komendant Miejski PSP w Płocku – Grzegorz Padzik. Wartość ochotników podkreślił również Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego – Mirosław Jasztal, co było bardzo miło słyszeć, dodał również, iż płocka Komenda jest wiodącą w całym województwie mazowieckim, wyłączając oczywiście Warszawę.

Zdjęcia Starostwo Powiatowe w Płocku

Więcej zdjęć TUTAJ.

Dołącz do nas
Google+