OSP Słubice
78. lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa

78. lat temu rozpoczęła się II Wojna Światowa

1-go września 1939 roku w godzinach porannych rozpoczął się atak żołnierzy niemieckich na terytorium Polski, który uznawany jest za początek II Wojny Światowej.

Dziś, 1-go września, 78. lat od tych tragicznych wydarzeń mieszkańcy Gminy Słubice uczcili pamięć tych trudnych dla Polski chwil. Punktualnie o godzinie 6:00 zawyła syrena na naszej strażnicy, był to symbol napaści, która rozpoczęła się wczesnym rankiem. Przypominamy, rankiem 1-go września 1939 roku o godzinie 4:37 żołnierze niemieccy zaatakowali Tczew, czego skutkiem było wysadzenie mostów. Następnie o 4:40 niemieckie lotnictwo przeprowadziło nalot na Wieluń, a o 4:45 niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" zaatakował Westerplatte.

Mieszkańcy zebrali się przy Kościele w Słubicach, miejsce nie było przypadkowe, ponieważ to właśnie kościoły w czasie wojny były miejscem gdzie ludność szukała schronienia i pomocy. W tym symbolicznym spotkaniu udział wzięli m.in. Wójt Gminy Słubice – Krzysztof Dylicki, Proboszcz Parafii w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy – Mariusz Bartos, Poczty Sztandarowe OSP w Słubicach (Przemysław Adamowicz, Marek Bogiel i Leszek Zwierzchowski) i OSP w Juliszewie oraz strażacy z OSP w Słubicach, OSP w Łaziskach, OSP w Juliszewie i OSP w Grzybowie, pod dowództwem Komendanta Gminnego ZOSP RP – Wiesława Cichosza, przedstawiciele Zespołu Ludowego Grzybowianki, Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich ze Słubic, Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, Nauczyciele, Samorządowcy, mieszkańcy Gminy Słubice oraz sąsiedniej gminy Iłów. W sumie przy kościele zebrało się prawie 50 osób.

W chwili gdy przestał brzmieć dźwięk syreny, zebrani odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego – Hymn Polski. Następnie kilka słów wstępu przedstawił historyk, właściciel Pałacu w Słubicach – Sławomir Ambroziak i zebrani wysłuchali komunikatu Polskiego Radia, który nadawany był rankiem 1-go września 1939 roku. Głos zabrał również Wójt Gminy Słubice – Krzysztof Dylicki, który podziękował wszystkim za przybycie i wyraził nadzieję, iż tradycja ta będzie kontynuowana.

Następnie zebrani przemaszerowali kilkadziesiąt metrów dalej, przy domu parafialnym znajduje się symboliczna tablica Bohaterów. Tam krótką modlitwę odmówił Proboszcz Parafii pw. Św. Marcina w Słubicach – Ksiądz Roman Batorski. Odczytany został również Apel Poległych, wspominający m.in. mieszkańców Słubic, w tym również strażaków OSP, którzy polegli w walkach w czasie wojny oraz w obozach koncentracyjnych.

Ostatnim punktem było złożenie kwiatów przy tablicy. W imieniu naszej jednostki kwiaty złożyli Andrzej Markiewicz – Wiceprezes oraz Michał Dylicki – Sekretarz.

Dołącz do nas
Google+