OSP Słubice
Spotkanie z Wojewodą Mazowieckim

Spotkanie z Wojewodą Mazowieckim

Bezpieczeństwo powodziowe to temat, który jest i prawdopodobnie jeszcze bardzo długo będzie tematem trudnym, szczególnie gdy wciąż mamy do czynienia z nieuregulowanym korytem Wisły,

Dziś, 28 czerwca tereny zalewowe gmin Słubice i Gąbin odwiedził Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, któremu towarzyszyli m.in. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska - Mariusz Gajda oraz Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP w Warszawie - Jarosław Kurek.

Delegacja odwiedziła przepompownie, zapoznała się ze stanem wałów przeciwpowodziowym, terenami zalewowymi oraz odwiedziła symboliczne miejsce - kapliczkę zlokalizowaną w miejscu przerwania wału w 2010 roku. To właśnie w tam na delegację gości czekali strażacy z OSP w Wiączeminie Polskim oraz OSP w Słubicach.

Kolejnym, głównym punktem spotkania była konferencja pt. Podniesienie bezpieczeństwa powodziowego Wisły na odcinku Wyszogród-Włocławek, która odbyła się w strażnicy OSP w Troszynie Polskim. W spotkaniu tym udział wzięli m.in. Wojewoda Mazowiecki - Zdzisław Sipiera, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska - Mariusz Gajda, Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP w Warszawie - Jarosław Kurek, Komendant Miejski PSP w Płocku - Grzegorz Padzik, Burmistrz Miasta i Gminy Gąbin - Krzysztof Jadczak, Wójt Gminy Słubice - Krzysztof Dylicki, Przewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Rady Powiatu Płockiego - Józef Walewski, Starosta Płocki - Mariusz Bieniek, Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Płocku - Marlena Mazurska, przedstawiciele WZMiUW oraz RZGW, samorządowcy, sołtysi, strażacy ochotnicy oraz mieszkańcy terenów zalewowych. Naszą jednostkę na spotkaniu reprezentowali: Prezes - Marek Tarka, Sekretarz - Michał Dylicki oraz Przemysław Adamowicz.

Podczas spotkania padło wiele słów, które odczytać można było jako deklaracje, a nawet obietnice. Zgodnie ze słowami Wiceministra to Państwo, a nie samorządy, jest odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom i mieszkańcom, m.in. terenów zalewowych. Jak się dowiedzieliśmy - Rząd Prawa i Sprawiedliwości, pracuje obecnie nad zmianą prawa wodnego i połączeniem dwóch instytucji związanych z powodziami tj: WZMiUW oraz RZGW. Po tym zabiegu na zadbanie o bezpieczeństwo powodziowe mają znaleźć się pieniądze, które będą kierowane w sposób ciągły na utrzymanie wałów i regulację dna rzeki. Mieszkańcy usłyszeli również zapewnienia, iż nikt nie będzie namawiał ich do opuszczenia swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania oraz nie będzie "wytykał" im możliwości ubezpieczenia się od żywiołu.

Relację z dzisiejszego wydarzenia znaleźć można w Kurierze Mazowieckim - http://warszawa.tvp.pl/25956869/28062016

Dołącz do nas
Google+